Miasteczko starsze od Lwowa. Pierwsza wzmianka już w 1211 r., ale prawo magdeburskie otrzymała dopiero w 1569 r. Znajdowała się w królewszczyznach, należała do starostwa lwowskiego. Kolejna wzmianka, jak to w tych czasach bywało, z niezbyt wesołego powodu – po pożarze w 1474 r. Miasto zostało zwolnione od podatków na 10 lat.

W 1790 r. Bóbrka zostaje własnością hrabiego Skarbka (czy aby nie tego samego, który siedząc na wałach na fotelu wyściełanym czerwonym aksamitem kierował budową teatru we Lwowie?), a prawie 100 lat później jako nauczycielka pracowała tutaj niejaka Ulana Krawczenko, której osoba i wspomnienia nie dotrwałyby pewnie do dzić dnia, gdyby nie to, że sam wielki Iwan Franko nazywał ją „boberecką ptaszką” (co już samo w sobie jest podejrzane) a także wypoczywał w jej towarzystwie na pagórku z sosnami, obok kapliczki.

 

No i dochodzimy do najważniejszego – w Bóbrce znajduje się zabytkowy kościół obronny, który ufundował w 1405 r. Zawisza Czarny (choć tabliczka pamiątkowa w kościele podaje 1402). Kościół działa jako rzymskokatolicki, pod wezwaniem św. Mikołaja. Wnętrze niestety niespecjalnie ciekawe.

 

Jakby tego było mało, to Bóbrka figuruje w księdze rekordów Ukrainy jako najmniejsze względem obszaru miasto.

dodaj do notanika
 • Ka.

  12 marca 2008 08:52
  Dziekuje za kilka slow o Bobrce. Moj ojciec urodzil sie w Dziewietnikach, czy dysponuje Pani zdjeciami tej wioski? Lub informacjami. Cieszylbym sie z kazdej informacji. Dziewietniki leza na południe od Sokolowki nad rzeczka Lug.
  Pozdrawiam
  I.B.

  ——-

  K.16 marca 2008 12:28
  Niestety, nic nie wiem o Dziewietnikach, ani nie bylam tam.

  ——-

  23 kwietnia 2008 09:42
  W tekście o Świrzu jest parę mniej znaczących błędów, ale również kilka nowości historycznych. Urodziłem się w tej miejscowości i powoli klecę jej historię.
  Pozdrawiam – J. Wyspiański

  ——-

  K.5 maja 2008 11:58
  A czy moglby Pan wskazac te bledy? Tekst zawiera informacje z różnych zrodel, jak widac nie kazde jest do konca rzetelnych, a taka informacja byla by z korzyscia dla mnie jak i innych czytelnikow.
  Chetnie bym tez dowiedziala sie cos wiecej. Czy zamierza Pan cos publikowac na temat Swirza?

  ps. urodził się Pan w pięknej okolicy ;)

  ——

  9 października 2008 06:58
  Z okolic Bóbrki pochodzi moja rodzina, miło było poczytać coś ciekawego. Moi przodkowie mieszkali w Szpilczynie, 5 km od Bóbrki w kierunku na Lwów
  pozdrawiam
  maksiu

  —–