ikonostas cerkwi św. Klemensa, Lwów
ciekawe, współczesne wnętrzełatwy dojazd, ciekawa okolica
daleko od centrumnie zabytkowe
3.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj

Kościół Karmelitanek Bosych we Lwowie

Został wybudowany pod koniec XIX w. na Kastelówce, przy ul. Krzyżowej (ob. Czuprynki 70), według projektu niemieckiego architekta.

Zakonnice przeniosły się tu z ul. Kurkowej. Budową kierował I. Lewiński, wnętrze projektował m. in. J. Zachariewicz (ołtarz główny i dwa boczne, empora organowa, ławki i konfesjonały). W latach 20. XX w. kościół był odnawiany po zniszczeniach w czasie wojny polsko-ukraińskiej o Lwów. W kościele znajdował się cudowny obraz MB Nieustającej Pomocy, koronowany na Wzgórzach Wuleckich w czerwcu 1939 r.

Kościół ucierpiał w czasie bombardowań miasta w 1939 r. Władza sowiecka urządziła w nim przytułek dla bezdomnych, choć klasztor wciąż działał. W 1944 r. w ścianę wmurowano urnę z sercem zmarłego abp. Bolesława Twardowskiego.

Cerkiew św. Klemensa

W 1946 r. karmelitanki opuściły Lwów, przenosząc się z cudownym obrazem i częścią wyposażenia do Kalisza. Zabudowania kościoła i klasztoru zostały przebudowane na centralę telefoniczną. W l. 90. formalnie kościół otrzymali grekokatolicy, ale dopiero po 2000 r. udało się go otworzyć faktycznie. Obecnie działa tu cerkiew p.w. św. Klemensa Papieża. Nie zachowało się nic z oryginalnego wyposażenia. Nowi gospodarze wyposażyli świątynię w piękny, nowy ikonostas.

Dojazd

Tramwaj nr 2

źródła:

Materiały do dziejów sztuki sakralnej, t. 12 Kościoły i klasztory Lwowa z wieków XIX i XX, red. J.K. Ostrowski, Kraków 2004

dodaj do notanika