HAZET parowa fabryka cukrów, czekolady i marmelady, Lwów

Hazet Lwów
Cukry Czekolady Andruty
Baczność! Zważać, czy czy na każdym cukierku i na każdej etykiecie jest napis = HAZET =

Specjalnie polecamy nasze cukierki
Jaffskie Portugalskie Victoria Genewskie Kwiat Wiosenny Locarno
oraz czekoladę Santa

Z wiadomości na temat fabryki Hazet znalazłam jedynie wpis w książce telefonicznej z 1929 r. Mieściła się ona przy ul. Panieńskiej 26 (inne źródła podają: Panieńska 23).

Hazet - reklama z 1937 r.

Hazet – reklama z 1937 r.

reklama z 1933 r.

Budynek fabryki powstał w tym miejscu w 1922 r., autorem projektu był Izrael Markus Sobel. Obecnie mieści się tam lwowska fabryka czekolady „Switocz”.
Według niepotwierdzonej informacji „Hazet” należał do Jonasza Sprechera, jednego z najbogatszych Żydów międzywojennego Lwowa, właściciela biurowca przy pl. Mickiewicza („gmach Sprechera”).

W 1934 r. właścicielem fabryki na pewno był kto inny, o czym donosi Gazeta Lwowska w rubryce kryminalnej:

Gazeta Lwowska. 1934, nr 68

Gazeta Lwowska. 1934, nr 68

datowanie: ok. 1920/1930

 

dodaj do notanika

9
Dodaj komentarz

4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
orlowoj

W przewodniku po Lwowie jest informacja, że fabryka powstała w 1910 r. Należała ona do dwóch właścicieli Samuela Hamera i Samuela Zimanda

orlowoj

Przechodząc do właściwego Pani postu na obecnych opakowaniach fabryki „Switocz” jest wskazany rok 1882. Czyli jej historia chcę nawiązywać do jeszcze starszej fabryki. W tym roku Henryk Treter założył fabrykę pod nazwą „Pierwsza Krajowa Parowa Fabryka Czekolady i Cukrów Deserowych” przy ul. Kopernika. Siedziba ta została następnie przeniesiona na ul. Sykstuską 6.
Dla fabryki tej w Mielcu pracował mój pradziadek jako jej przedstawiciel. Poszukuje wiadomości o jej historii. Przypuszczam, że przestała ona działać w roku 1912. Czy ktoś wie o niej coś więcej?