HAZET parowa fabryka cukrów, czekolady i marmelady, Lwów

Hazet Lwów
Cukry Czekolady Andruty
Baczność! Zważać, czy czy na każdym cukierku i na każdej etykiecie jest napis = HAZET =

Specjalnie polecamy nasze cukierki
Jaffskie Portugalskie Victoria Genewskie Kwiat Wiosenny Locarno
oraz czekoladę Santa

Z wiadomości na temat fabryki Hazet znalazłam jedynie wpis w książce telefonicznej z 1929 r. Mieściła się ona przy ul. Panieńskiej 26 (inne źródła podają: Panieńska 23).

Hazet - reklama z 1937 r.

Hazet – reklama z 1937 r.

reklama z 1933 r.

Budynek fabryki powstał w tym miejscu w 1922 r., autorem projektu był Izrael Markus Sobel. Obecnie mieści się tam lwowska fabryka czekolady „Switocz”.
Według niepotwierdzonej informacji „Hazet” należał do Jonasza Sprechera, jednego z najbogatszych Żydów międzywojennego Lwowa, właściciela biurowca przy pl. Mickiewicza („gmach Sprechera”).

W 1934 r. właścicielem fabryki na pewno był kto inny, o czym donosi Gazeta Lwowska w rubryce kryminalnej:

Gazeta Lwowska. 1934, nr 68

Gazeta Lwowska. 1934, nr 68

datowanie: ok. 1920/1930

 

dodaj do notanika
 • orlowoj

  W przewodniku po Lwowie jest informacja, że fabryka powstała w 1910 r. Należała ona do dwóch właścicieli Samuela Hamera i Samuela Zimanda

 • Ka.

  Dziękuję za uzupełnienie. Proszę jeszcze podać jaki to przewodnik, może komuś się przyda.

 • orlowoj

  Przechodząc do właściwego Pani postu na obecnych opakowaniach fabryki „Switocz” jest wskazany rok 1882. Czyli jej historia chcę nawiązywać do jeszcze starszej fabryki. W tym roku Henryk Treter założył fabrykę pod nazwą „Pierwsza Krajowa Parowa Fabryka Czekolady i Cukrów Deserowych” przy ul. Kopernika. Siedziba ta została następnie przeniesiona na ul. Sykstuską 6.
  Dla fabryki tej w Mielcu pracował mój pradziadek jako jej przedstawiciel. Poszukuje wiadomości o jej historii. Przypuszczam, że przestała ona działać w roku 1912. Czy ktoś wie o niej coś więcej?

 • Ka.

  Switocz powstala w 1962 r. z połączenia czortkowskiej fabryki cukierniczej, fabryki „Bolszewik” oraz fabryki im. Kirowa. Fabryka Kirowa to natomiast nic innego, jak przedwojenna „Branka”, założona w 1882 r. przez Maurycego Brandstaettera (zabudowania zachowane przy ob. ul. Szeptyckich 26). Stąd data.

  • Ka.
   • orlowoj

    Nie chcę podważać tych stwierdzeń, ale dlaczego w takim razie fabryka Treterów nazywała się „Pierwsza Krajowa Parowa Fabryka Czekolady i Cukrów Deserowych”. Czy sądzi Pan/Pani, że rodzina tak zasłużona i uznana we Lwowie, robiła by sobie tak śmieszną reklamę? A może ta fabryka była przez Maurycego Brandstaettera nie założona, lecz kupiona od Treterów?

    • Ka.

     Byly to na pewno dwie rozne fabryki, bo dzialaly w różnych miejscach (zabudowania fabryki Branka sie zachowaly). Odnośnie Treterów, znalazłam informację, że w 1899 r. znajdowała się pod adresem pl. Mariacki 7. Fabryka Treterów mogła być o kilka miesięcy starsza, stąd nazwa „pierwsza” lub też przymiotnik ten odnosi się do „parowa”.

    • Ka.

    • WK

     A czym właściwie tak zasłużoną i uznaną była ta rodzina Treterów we Lwowie?