Mieliśmy zajrzeć po drodze z Oleska, ale monument wychwalający zwycięstwo chocimskie zachecił nas do zdjazdu z trasy. Nie mniej zachęcająco majaczyła w oddali wielka kopuła kościoła.

Monument

Wzniesiony został na cześć zwycięstwa pod Chocimiem w 1621 r.
Jest to kamienny (ceglany) słup o wysokości ok. 4m, o prostokątnym przekroju. Składa się z trzech członów, z których każdy ozdobiony jest arkadowymi niszami. Słup wieńczy żelazny krzyż. W niższych niszach stoją wypalone znicze – ciekawe czy świadomi byli Ci co je stawiają, co to za zabytek?

Kościół

Wzniesiony ok. l. 1780-90 r. przez F. Kulczyckiego w formach barokowo-klasycystycznych na miejscu starszego, mniejszego kościoła należącego do Karmelitów Bosych, który istniał tu od 1740 r.
Kościół trójnawowy z transeptem, na planie krzyża. Nad skrzyżowaniem naw kopuła z latarnią osadzona na 8-bocznej podstawie.
Fasada podzielona wertykalnie na 3 części.
Restaurowany w l. 1870-74.

Karczma

Czegoś podobnego jeszcze w życiu nie widziałam. Na zdjęciu prezentuje się nie najgorzej, ale w rzeczywistości – jest OGROMNA! Ilu pielgrzymów mogła pomieścić…?
Karczma pochodzi z XVIII w., w kształcie przypomina literę H nakrytą dachem mansardowym.
Mimo restauracji w l. 1934-35 i 1961 jest w opłakanym stanie :( Jest jednym z niewielu zachowanych obiektów tego typu (niegdyś bardzo rozpowszechnionych).

„Na południe od Kamionki 28,5 km. Milatyn nowy, 9 km. od stacji kolejowej Kutkorz, na Linji Lwów – Krasne. Stara duża austerja z zajazdem i gospodą. Austerja jest kryta dachem mansardowym z daszkiem opartym na murowanych filarach. Kościół zbudowany w XVIII wieku posiada cudowny obraz P. Jezusa w srebrnych ramach weneckiej roboty, w zakrystji stare ornaty. Znane miejsce odpustowe. Pod Milatynem przy gościńcu do Buska dwie wysokie piramidy z czasów wyprawy chocimskiej, zbudowane z cegły, rzekomo z polecenia króla Jana III Sobieskiego”.
[źródło]

dodaj do notanika