pomnik Kulczyckiego
ciekawostkablisko centrum
nie przedstawia wartości artystycznej ani historycznej
3.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów

Kilka dni temu we Lwowie pojawił się nowy pomnik – pomnik Kulczyckiego. 

Znajduje się on na pl. Daniela Halickiego (dawny Strzelecki), niedaleko Straży Pożarnej i Teatru Lalek. Przedstawia siedzącą postać w szarawarach i tureckiej czapeczce, z imbrykiem kawy u boku. Podpis głosi, że jest to Jerzy Franciszek Kulczycki, „wielki Ukrainiec, Galicjanin (Haliczanin?), bohater obrony Wiednia z 1683 r., który nauczył Europę pić kawę”. Pomnik postawili „wdzięczni krajane i firma Hałka”. 

Kulczycki, znany jako właściciel pierwszej w Europie kawiarni („Pod niebieską butelką” w Wiedniu),  jest postacią dość popularną, więc nie będę pisać o nim kolejny raz. Ma swoje pomniki w Wiedniu, rodzinnych Kulczycach, a także w Japonii (w Muzeum Kawy w Port Island). Podobno to tym ostatnim zainspirowali się sponsorzy po wizycie w Azji (nawet w Japonii jest, a u nas nie ma).

Podobno budowa pomnika nie została uzgodniona z odpowiedzialnym za to urzędem.

Nota bene, do Kulczyckiego przyznają się nie tylko Ukraińcy, ale także Polacy, a również… Serbowie. Mimo, iż nie był tak naprawdę pierwszym, który otworzył w Europie kawiarnię. Więcej można przeczytać m. in. w moim artykule o kawie w Kurierze Galicyjskim (pl) oraz na blogu Zommersteinhof (ua).

 

Pomnik pomnikiem, a czy nie przyjemniej napić się kawy w kawiarni poświęconej pamięci Kulczyckiego?

 

dodaj do notanika