Jazda własnym samochodem na Ukrainę ma wiele plusów, ale żeby te plusy nie przesłoniły Wam minusów ;)

(aktualizacja IV 2016)

Dokumenty

Aby wjechać na Ukrainę samochodem, trzeba być jego właścicielem (wpis w dowodzie rejestracyjnym) lub posiadać notarialnie potwierdzone upoważnienie do kierowania tymże (oczywiście przetłumaczone na ukraiński przez tłumacza przysięgłego). Dotyczy to także samochodów w leasingu.

Wyjechać może tylko ta sama osoba, która danym pojazdem wjechała (niekoniecznie musi siedzieć za kierownicą).

Samochód musi posiadać zieloną kartę (welu ubezpieczycieli wydaje ją za darmo) – ubezpieczenie w ostateczności można kupić także na Ukrainie, np. na niektórych stacjach benzynowych (OKKO).

Drogi

Stan dróg na Ukrainie często pozostawia bardzo wiele do życzenia, i to zarówno drugorzędnych, jak i wojewódzkich (zobacz jak wyglądają ukraińskie drogi po zimie – tylko dla osób o mocnych nerwach). Warto więc zastanowić się, czy opłaca się po wycieczce remontować zawieszenie.

Nie dotyczy to niektórych dróg dojazdowych z granicy do Lwowa – odcinki Medyka-Lwów, Hrebenne-Lwów, Korczowa-Lwów były niedawno remontowane i są w dobrym stanie. Podobnie trasa w kierunku Kijowa, Stanisławowa i Czopu (Zakarpacie) także są w bardzo dobrym stanie.

We Lwowie najlepiej sprawdzają się samochody o nieco wyższym zawieszeniu, ponieważ w niektórych miejscach różnica wysokości między szynami tramwajowymi a powierzchnią ulicy wynosi kilkanaście cm. Jeśli nie miacie takiego pojazdu, po prostu bardziej uważajcie.

Granica

Na granicy ukraińskiej praktycznie zawsze są kolejki, i to zarówno na wjazd jak i na wyjazd. Można w nich postać nawet 6-8 h. Moje doświadczenie pokazuje, że najmniejszy ruch jest w niedzielę, ale naprawdę jest to loteria, i można zarówno trafić na kolejkę w niedzielę, jak i „wylosować” wolny przejazd w tygodniu. Kolejek nigdy nie ma w duże święta religijne obrządku wschodniego, nawet jełśli wypadają w dzień powszedni. Mam na myśli Zielone Świątki, Zwiastowanie itp. To, że nie ma na granicy kolejki, nie oznacza też, że przejedziemy „bez zatrzymywania”. Może to zająć nawet godzinę czasu.

Przekraczanie ukraińskiej granicy odbywa się w następujący sposób:

 1. przy pierwszej budce pobieramy karteczkę, na której jest numer naszego samochodu i ilość osób w nim się znajdująca (zapyta o to pogranicznik wydający karteczkę).
 2. przechodzimy kolejno kontrolę graniczną i celną, za każdym razem zbierając po pieczątce na naszej karteczce. Na jednych przejściach funkcjonariusze sami podchodzą, na innych trzeba pofatygować się do budki.
 3. przy wyjeździe w ostatniej budce przed szlabanem oddajemy karteczkę.

Na niektórych przejściach są oddzielne kolejki dla obywateli Ukrainy i Unii, i niech was nie zmylą rejestracje – wielu Ukraińców jeździ na polskich numerach, ale obowiązuje ich kolejka dla Ukraińców. Warto się zapytać, kogo dotyczy kolejka, ponieważ kolejki UE są zazwyczaj wiele krótsze. Na polskiej stronie może być też oddzialna kolejka dla małego ruchu granicznego (MRG – posiadaczy specjalnej karty). Istnieje też ryzyko, że staniemy przypadkiem do kolejki tax free, która też jest dużo dłuższa i wolniejsza od zwyczajnej. Najlepiej dopytać pograniczników lub ludzi stojących w kolejce, dla kogo jest ona przeznaczona.

Aktualną sytuację na granicy można sprawdzić tu.

Znaki

Na Ukrainie można się natknąć na znaki drogowe, które nie są spotykane w Polsce np:

6.10– informuje o posterunku DAI (drogówki)

7.4.1 – znak pod którym wsi tabliczka obowiązuje w niedziele i święta

7.4.2 – obowiązuje w dni robocze

7.14 – płatny (dotyczy parkingu)

Parkingi

We Lwowie parkowanie odbywa się w bardzo chaotyczny sposób. W centrum jest bardzo mało miejsc do parkowania, i znalezienie takowego w dzień roboczy graniczy z cudem. Często można spotkać samochody zaparkowane na środkowym pasie jezdni. Powszechne jest parkowanie w różnych niedozwolonych miejscach, ponieważ odpowiednie organy prawie nigdy nie zajmują się kontrolą parkowania i nie wystawiają mandatów za nieprawidłowe parkowanie, za to od czasu do czasu przeprowadzają akcje odholowywania nieprawidłowo zaparkowanych, z czym trzeba się liczyć.

Parkingi strzeżone istnieją, ale nie w ścisłym centrum.

Parkowanie na ulicach jest bezpłatne, za wyjątkiem miejsc, w których znajdują się parkomaty (opłata wyłącznie w ten sposób) oraz wydzielonych parkingów ze szlabanem (np. na ulicy Wałowej). Parking kosztuje 4-8 hr/godzina.

Kradzieże

Powszechne jest przekonanie, że na Ukrainie kradną samochody. Nie jest ono jednak oparte na żadnych racjonalnych przesłankach. W 2013 r. we Lwowie skradziono 110 samochodów, w 2014 – 132, 2015 – 139, w ciągu 7 miesięcy roku 2016 – 76 (źródło). Dla przykładu w mniejszym Poznaniu w 2014 r. skradziono 825, a w 2015 – 666 samochodów (źródło). Jeśli więc nie boisz się jechać do Poznania, do Lwowa tym bardziej nie powinieneś ;)

Pojawił się za to nowy pomysł „zarabiania” pieniędzy – miejscowi złodziejaszkowie kradną jedynie rejestrację, pozostawiając informację, gdzie i ile wpłacić za jej zwrot. Aby uniknąć tej nieprzyjemności, należy się upewnić, że rejestracje są dobrze przykręcone i nie da się ich zdjąć za pomocą zwykłego śrubokręta, lub po prostu, wychodząc z samochodu, zdjąć rejestracje i wrzucić do bagażnika.

Ruch drogowy

We Lwowie zasady ruchu drogowego istnieją tylko w teorii. W praktyce działa klakson i prawo silniejszego. Kierowcy jeżdżą arogancko, mało kto przepuszcza, na porządku dziennym jest wymuszanie pierwszeństwa. Jeśli dodać do tego braki w znakach drogowych sięgające 70%, wchodzących w dowolnym miejscu na jezdnię pieszych i korki, mamy pełen obraz ruchu ulicznego we Lwowie.

 

dodaj do notanika
 • dorota

  Mam pytanie o tę odprawę graniczną w którym miejscu jest graniczna a w którym celna bo wybieram sie samochodem i ejstem zielona pod tym względem.

 • Ka.

  Przy wjeździe na granice dosteje sie karteczke z numerem samochodu – trzeba ją podstemplować w dwóch budkach – odprawy granicznej i celnej. Są obok siebie. Wystarczy obserwować innych z kolejki, raczej nie da się przegapić.

 • pwe

  czy na Ukrainie wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, czy wystarczy krajowe/unijne?

  • Ka.

   Wystarczy krajowe.

 • Arek

  Jestem wspólwłaścicielem auta, ale nie włascicielem. Jestem wpisany ręcznie w środku dowodu i jest przy tym stempel urzędowy wraz z podpisem. Czy to wystarczy żeby wjechac na ukrainę, czy muszę mieć coś jeszcze? Ewentualnie gdzie mogę uzyskać taką informację.

 • Ka.

  wystarczy byc wspolwlascicielem.

 • Tanya

  Czy mając tylko umowę kupna-sprzedaży auta na mnie, w dowodzie jest inne nazwisko i majac czas jeszcze na rejestracje moge przekroczyc granice? I gdzie moge wziac zielona karte?

 • Ka.

  Nie potrafie powiedziec jak jest z samochodem kupionym a nie przerejestrowanym.
  Zielona karte wydaje ubezpieczyciel (platnie lub bezplatnie, zalezy od firmy).

 • Ola

  Hej!
  Wybieram się do Lwowa na kilka dni. Jedziemy samochodem i tak myślę, że zostawiłabym samochód, na cały okres gdy tam będziemy na jakimś parkingu strzeżonym. (obrzeża miasta są OK)
  Czy orientujesz się mniej-więcej, gdzie taki znajdę? Albo czy jest w internecie jakaś strona, gdzie mogłabym znaleźć ich adresy?
  Ostatnie trzy miesiące spędziłam w Sumach na wschodzie Ukrainy więc nie wynika to z tego, że jakoś boję się o auto, ale podczas pobytu będziemy korzystać z komunikacji miejskiej i własnych nóg, no a przy okazji wiem, że w centrum będzie ciężko z parkowaniem.
  Byłabym bardzo bardzo wdzięczna za pomoc!
  pozdrawiam
  Ola

 • Rafał

  Witam,
  Planuje wybrać się z dziewczyną na początku grudnia do Lwowa, typowo turystycznie na sobotę ewentualnie sobotę/niedzielę. Kilka pytań:
  1. Jakiś hotel godny polecenia gdybym jednak chciał zostać na niedzielę? Może są jakieś sieciówki typu Ibis?
  2. W samochodzie mam zamontowane nieurzędowe tablice rejestracyjne (mniejsze, w PL oficjalnie są nielegalne) – czy tam (na granicy) mogą robić z tego problemy, czy raczej nie zwrócą na to większej uwagi?
  3. Po krótce – co warto oglądać? Takie punkty minimum?

 • Rafał

  O kurcze nie wiedziałem, że jest aż taki problem wjechania autem jeśli nie jest się właścicielem auta:/ Mocno to sprawdzają?

  Jak jest w przypadku wypożyczonego auta?

  • Zawsze musi byc notarialna zgoda wlasciciela – to jest zmiana obszaru celnego. Sprawdzają każdego.

 • Pingback: Lwów - moje odkrycie roku. - Automagiczny Świat()

 • Pingback: Lwów moje odkrycie - czyli samochodem do Lwowa()

 • Paweł Krzysztof

  Piesi na Ukrainie mają znacznie większy „respekt” przed samochodami niż w Polsce. Nie ma w zwyczaju przepuszczania pieszych- nawet na pasach- więc pieszy pokornie się cofnie i przepuści auto. Na Ukrainie jest mniej więcej jak w Polsce 20-30 lat temu- samochodów jest mało- jak już kogoś nań stać, to jest „panisko” i należy zejść mu z drogi. Jako piesi też uważajmy; zostaniemy strąbieni a nie przepuszczeni, jeśli będziemy chcieli przechodzić „na pewniaka”, jak w Polsce czy zachodniej Europie. Generalnie nie jeździ się źle. Paliwo jest tanie, ruch poza wielkimi miastami bardzo mały, policja to raczej legenda- jest ich znacznie mniej niż w Polsce- nigdy mnie nie zatrzymali. Trzeba uważać na dziury, choć jak już coś się urwie, to pomoc drogowa (ewakuator- warto zapamiętać to słowo) jest znacznie tańsza niż w Polsce (trzeba się targować, bo Polacy są uważani za bogaczy do wydojenia, coś jak u nas Niemcy). Parkować można praktycznie gdzie się chce. Ze względu na mały ruch człowiek czuje się bezpieczniej nawet mimo kiepskiego stanu dróg. Nie ma nerwowości, pośpiechu, siedzenia na ogonie, wyprzedzania na trzeciego, bo po prostu nie ma tylu aut jednocześnie w tym samym miejscu! Na tych drogach nie da się jeździć szybko. Rzadko kiedy jest okazja pojechać 100 (mówię o trasie poza miastami, oczywiście) i to przez minutę najwyżej. Czasem spotyka się bogacza w wypasionej terenówce, który pojedzie szybciej i wyprzedzi, ale to nie jest częste. Bardzo jest popularny autostop. Nawet młode dziewczyny po zmroku nie boją się zatrzymywać obcych aut. Po prostu nie mają wyboru, bo komunikacja publiczna jest słaba. Takie jest życie, więc się ryzykuje i nie myśli na zapas o problemach. :)

 • Zbyszek Rybarczyk

  Pani Katarzyno dzięki pani stronie zdecydowałem się na samochodową wycieczkę do Lwowa – i to było najlepsze wydarzenie jaki mnie ostatnio spotkało !
  Zakochałem sie we Lwowie – w lwowskiej operze, a dokładniej balecie, ale przede wszystkim w atmosferze Lwowa. Na pewno będę wracał i wracał! I na pewno skorzystam z Pani znajomości Lwowa jako przewodnika i miłośnika tego miasta. Samodzielnie odkrywanie Lwowa zajęło by lata dłuuugie lata :)

  Moją pierwszą wycieczkę opisałem z kolei na mojej stronce. Gdyby ktoś chciał poczytać jak wygladała moja podróż samochodem do Lwowa to zapraszam na http://www.automagicznie.pl/

 • gucio

  Nie znalazłem odpowiedzi więc odświeżę pytanie. Chcę zostawić samochód na kilka dni na parkingu. Noclegi tanie w hostelach. Gdzie jest jakiś strzeżony i w miarę bezpieczny parking na kilka dni.

  • Można zostawić na parkingu przy dworcu kolejowym. W centrum z parkingami jest problem. Jest parking podziemny w hotelu Rius.

  • Poza tym stawainie w miejscach niestrzeżonych też jest bezpieczne, pod warunkiem, że ma się dobrze przymocowane rejestracje, bo to jedyne, co kradną.

 • Tomasz Kosiek

  Pisze Pani o drogach, zachodnią UA mniej więcej znam. Planuję jednak w tym roku pojechać pod Odessę, a widzę, że ostatnio tam Pani gościła. Jak tam wygląda stan dróg? Chciałbym odwiedzić np. Akerman.

 • KasiaM

  Witam Pani Kasiu. Jeżeli będę przekraczać granicę samochodem z mężem (samochód jest moją własnością) czy mąż może prowadzić samochód ? Czy też musi posiadać notarialnie potwierdzone upoważnienie do kierowania ?

  • Wlasciciel musi byc w samochodzie, ale niekoniecznie za kierownica. W opisanej sytuacji zadne upowaznienia nie sa potrzebne.

 • Radek

  Witam wszystkich. Mam pytanie 26,12,2016 wyjeżdżałem z żoną samochodem na Ukraine (żona z Ukrainy) żona jest właścicielem pojazdu a ja współwłaścicielem na Polskiej granicy poszło bardzo dobrze a na Ukraińskiej wystawili nam jakiś tranzyt na 5 dni. O co chodzi?? Wróciliśmy po 5 dniach i ok ale obecnie żona jest na Ukrainie dalej ten tranzyt obowiązuje i żeby mogła wrócic to musi zapłacic kare o co chodzi???? prosze o szybka odpowiedz

  • Samochodem musi wrocic osoba, ktora go wwiozla. Z opisanej sytuacji wynika, ze wwiozla zona – jako obywatel Ukrainy moze wjechac tylko na 5 dni. Gdyby wjechal pan, okres przebywania samochodu byłby wiele dłuższy (rok). Celnicy sobie to rejestruja w systemie. „Obecnie żona jest na Ukrainie dalej” – jak to mozliwe, skoro wyjechaliscie po 5 dniach?

  • Czy zona ma pobyt staly w PL? Jesli tak, moze uda sie rozwiazac problem – tranzyt 5 dni nie powinien jej dotyczyc, jako rezydenta innego kraju (*to nie jest porada prawna).

 • Wiesław

  Witam
  Pani Kasiu, w maju jadę z dziećmi i z żoną na 2-u dniową wycieczkę do Lwowa. Właścicielem naszej cytrynki jest lepsza połowa. Czy wjeżdżając na teren Ukrainy żona musi siedzieć za kółkiem, czy może towarzyszyć jako pasażer i jej obecność wystarczy, abym to ja mógł prowadzić?

  Pozd
  Wiesław

 • Katarzyna Szczepańska

  Witam! Wybieram się z chłopakiem na weekend na Ukrainę i właśnie z wielkim niepokojem przeczytałam nowinki nt.samochodu w leasing. To nadal aktualne? Czy nie wystarczy umowa zawarcia leasingu? Pozdrawiam

 • agata

  Witam mam pytanie wraz z moim narzeczonym wybieramy się na święta do Ukrainy… Czy ja nie mając prawo jazdy a jestem właścicielem samochodu mogę bez problemu przejechać granice, mimo ze za kierownica będzie mój narzeczony który jest współwłaścicielem auta a pochodzi z Ukrainy. Czy będą z tym jakies problemy?

  • na granicy nie pytaja, kto ma prawojazdy, ani kto siedzi za kierownica. Do budki celnika powinna podejsc osoba wwozaca samochod ze swoim paszportem i dowodem rejestracyjnym – samochod zostanie „zapisany” na nia, ona jest odpowiedzialna za jego wywiezienie w odpowiednim terminie.