samochodem na Ukrainę

fot. dev null/flickr

Jazda własnym samochodem na Ukrainę ma wiele plusów, ale żeby te plusy nie przesłoniły Wam minusów ;)

dokumenty

Aby wjechać na Ukrainę samochodem, trzeba być jego właścicielem (wpis w dowodzie rejestracyjnym) lub posiadać notarialnie potwierdzone upoważnienie do kierowania tymże (oczywiście przetłumaczone na ukraiński). Dotyczy to także samochodów w leasingu.

Wyjechać może tylko ta sama osoba, która danym pojazdem wjechała (oczywiście niekoniecznie musi siedzieć za kierownicą).

Obywatel polski może wwzieźć samochód na Ukrainę na 2 miesiące, po tym czasie trzeba przekroczyć granicę, lub zarejestrować  go tymczasowo.

Samochód musi posiadać zieloną kartę (welu ubezpieczycieli wydaje ją za darmo) – ubezpieczenie w ostateczności można kupić także na Ukrainie, np. na niektórych stacjach benzynowych (OKKO). Przykładowa cena ubezpieczenia na miesiąc samochodu z silnikiem o pojemności 2,4 l – 115 hr (ok. 50 zł).

drogi

Stan dróg na Ukrainie często pozostawia bardzo wiele do życzenia, i to zarówno drugorzędnych, jak i wojewódzkich (zobacz jak wyglądają ukraińskie drogi po zimie – tylko dla osób o mocnych nerwach). Warto więc zastanowić się, czy opłaca się po wycieczce remontować zawieszenie.

We Lwowie najlepiej sprawdzają się samochody o nieco wyższym zawieszeniu, ponieważ w niektórych miejscach różnica wysokości między szynami tramwajowymi a powierzchnią ulicy wynosi kilkanaście cm.

granica

Na granicy ukraińskiej praktycznie zawsze są kolejki, i to zarówno na wjazd jak i na wyjazd. Można w nich postać nawet 6-8 h. Moje doświadczenie pokazuje, że najmniejszy ruch jest w niedzielę, ale naprawdę jest to loteria, i można zarówno trafić na kolejkę w niedzielę, jak i „wylosować” wolny przejazd w tygodniu. Nie ma reguły. To, że nie ma na granicy kolejki, nie oznacza też, że szybko przejedziemy. Może to zająć nawet godzinę czasu.

Przekraczanie ukraińskiej granicy odbywa się w następujący sposób:

 1. przy pierwszej budce pobieramy karteczkę, na której jest numer naszego samochodu i ilość osób w nim się znajdująca.
 2. przechodzimy kolejno kontrolę graniczną i celną, za każdym razem zbierając po pieczątce na naszej karteczce.
 3. przy wyjeździe w ostatniej budce oddajemy karteczkę.

Na niektórych przejściach są oddzielne kolejki dla obywateli Ukrainy i Unii, i niech was nie zmylą rejestracje – wielu Ukraińców jeździ na polskich numerach, ale obowiązuje ich kolejka dla Ukraińców. Warto się zapytać, kogo dotyczy kolejka, ponieważ kolejki UE są zazwyczaj wiele krótsze. Istnieje też ryzyko, że staniemy przypadkiem do kolejki tax free, która też jest dużo dłuższa i wolniejsza od zwyczajnej.

znaki

Na Ukrainie można się natknąć na znaki drogowe, które nie są spotykane w Polsce np:

6.10- informuje o posterunku DAI (drogówki)

7.4.1 – znak pod którym wsi tabliczka obowiązuje w niedziele i święta

7.4.2 – obowiązuje w dni robocze

7.14 – płatny (dotyczy parkingu)

parkingi

We Lwowie parkowanie odbywa się w bardzo chaotyczny sposób. W centrum jest bardzo mało miejsc do parkowania, i znalezieie takowego w dzień roboczy graniczy z cudem. Często można spotkać samochody zaparkowane na środkowym pasie jezdni. Powszechne jest parkowanie w różnych niedozwolonych miejscach, ponieważ odpowiednie organy prawie nigdy nie zajmują się kontrolą parkowania i nie wystawiają mandatów za nieprawidłowe parkowanie, za to od czasu do czasu przeprowadzają akcje odholowywania nieprawidłowo zaparkowanych, z czym trzeba się liczyć.

Parkingi strzeżone istnieją, ale nie w ścisłym centrum.

Parkowanie na ulicach jest bezpłatne, za wyjątkiem miejsc, w których znajdują się parkomaty (opłata wyłącznie w ten sposób). W obecnej chwili takie urządzenie jest tylko na parkingu koło dworca kolejowego oraz koło kurii (ul. Winniczenki). Godzina parkowania kosztuje 4 hr (osobowy), 20 hr (autobus).

Kradzieże

Powszechne jest przekonanie, że na Ukrainie kradną samochody. Nie jest ono jednak oparte na żadnych racjonalnych przesłankach. W zeszłym roku (2012) we Lwowie skradziono 815 samochodów, podczas kiedy w nieco mniejszej Łodzi łupem złodziei padło 1261 pojazdów. Jeśli więc nie boisz się jechać do Łodzi, do Lwowa tym bardziej nie powinieneś ;)

Ruch drogowy

We Lwowie zasady ruchu drogowego istnieją tylko w teorii. W praktyce działa klakson i prawo silniejszego. Kierowcy jeżdżą arogancko, mało kto przepuszcza, na porządku dziennym jest wymuszanie pierwszeństwa. Jeśli dodać do tego braki w znakach drogowych sięgające 70%, wchodzących w dowolnym miejscu na jezdnię pieszych i korki, mamy pełen obraz ruchu ulicznego we Lwowie.

 

dodaj do moich miejsc
 • Add to favorites
 • Email
 • Print
 • PDF
 • RSS
 • Blip
 • NK
 • Delicious
 • Facebook
 • Twitter

komentarzy: 10

 • dorota 3 października 2013

  Mam pytanie o tę odprawę graniczną w którym miejscu jest graniczna a w którym celna bo wybieram sie samochodem i ejstem zielona pod tym względem.

  Respond
 • Ka. 7 października 2013

  Przy wjeździe na granice dosteje sie karteczke z numerem samochodu – trzeba ją podstemplować w dwóch budkach – odprawy granicznej i celnej. Są obok siebie. Wystarczy obserwować innych z kolejki, raczej nie da się przegapić.

  Respond
 • pwe 27 maja 2014

  czy na Ukrainie wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, czy wystarczy krajowe/unijne?

  Respond
  • Ka. 27 maja 2014

   Wystarczy krajowe.

   Respond
 • Arek 2 lipca 2014

  Jestem wspólwłaścicielem auta, ale nie włascicielem. Jestem wpisany ręcznie w środku dowodu i jest przy tym stempel urzędowy wraz z podpisem. Czy to wystarczy żeby wjechac na ukrainę, czy muszę mieć coś jeszcze? Ewentualnie gdzie mogę uzyskać taką informację.

  Respond
 • Ka. 9 lipca 2014

  wystarczy byc wspolwlascicielem.

  Respond
 • Tanya 7 września 2014

  Czy mając tylko umowę kupna-sprzedaży auta na mnie, w dowodzie jest inne nazwisko i majac czas jeszcze na rejestracje moge przekroczyc granice? I gdzie moge wziac zielona karte?

  Respond
 • Ka. 14 września 2014

  Nie potrafie powiedziec jak jest z samochodem kupionym a nie przerejestrowanym.
  Zielona karte wydaje ubezpieczyciel (platnie lub bezplatnie, zalezy od firmy).

  Respond
 • Ola 2 listopada 2014

  Hej!
  Wybieram się do Lwowa na kilka dni. Jedziemy samochodem i tak myślę, że zostawiłabym samochód, na cały okres gdy tam będziemy na jakimś parkingu strzeżonym. (obrzeża miasta są OK)
  Czy orientujesz się mniej-więcej, gdzie taki znajdę? Albo czy jest w internecie jakaś strona, gdzie mogłabym znaleźć ich adresy?
  Ostatnie trzy miesiące spędziłam w Sumach na wschodzie Ukrainy więc nie wynika to z tego, że jakoś boję się o auto, ale podczas pobytu będziemy korzystać z komunikacji miejskiej i własnych nóg, no a przy okazji wiem, że w centrum będzie ciężko z parkowaniem.
  Byłabym bardzo bardzo wdzięczna za pomoc!
  pozdrawiam
  Ola

  Respond
 • Rafał 7 listopada 2014

  Witam,
  Planuje wybrać się z dziewczyną na początku grudnia do Lwowa, typowo turystycznie na sobotę ewentualnie sobotę/niedzielę. Kilka pytań:
  1. Jakiś hotel godny polecenia gdybym jednak chciał zostać na niedzielę? Może są jakieś sieciówki typu Ibis?
  2. W samochodzie mam zamontowane nieurzędowe tablice rejestracyjne (mniejsze, w PL oficjalnie są nielegalne) – czy tam (na granicy) mogą robić z tego problemy, czy raczej nie zwrócą na to większej uwagi?
  3. Po krótce – co warto oglądać? Takie punkty minimum?

  Respond

odpowiedz


osiem − 8 =

© 2001-2014 lwow.info Katarzyna Łoza
otwórz moje miejsca

moje miejsca

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send