Sąsiadowiczanie! Potrzebna jest pomoc w rozpoznaniu osób ze zdjęcia. 

P. Clovis Olszewski z Brazylii przysłał mi zdjęcie, które odziedziczył po dziadkach. Jego dziadek, Stanisław Olszewski (syn Marcina i Magdaleny Grochowskiej) i babcia Klementyna Anna Olszewska (córka Tomasza i Angeli Anny Bieńki) mieszkali w Sąsiadowicach. Ojciec p. Clovisa miał na imię Emil Edward. Zdjęcie, które zachowąło się w rodzinnych zbiorach nie jest datowane, możliwe, że pochodzi z lat 30-stych. Jeśli ktoś może rozpoznać osoby ze zdjęcia, prośba, aby zostawił informację w komentarzu albo wysłał na adres: clovisjuliano[a]yahoo.com.br (p. Clovis pisze po angielsku).

W załączeniu także świadectwa chrztu Stanisława i Klementyny Olszewskich (pdf):

św. chrztu STANISŁAW OLSZEWSKI

św. chrztu BAPTISMI KLEMENTYNA OLSZEWSKA

 

dodaj do notanika
 • not4you

  Trzeba rodakowi pomóc..:-)
  Rzeczywiście zdjęcie może pochodzić z lat 30-tych (i to raczej z początku lat 30-tych, sądząc po kroju kapeluszy u dwóch dziewczynek ze zdjęcia).
  Z rozpoznaniem kogokolwiek będzie raczej ciężko (choć w ciemno można wymieniać ‚sąsiadowskie’ nazwiska – problem tylko z dopasowaniem nazwiska do twarzy…;-)
  Jeśli chodzi o przodków Pana Clovisa Olszewskiego, to ze świadectw chrztu możemy wyczytać, że:
  – jego dziadek to Stanisław Olszewski, ochrzczony 8 marca 1903 roku w Sąsiadowicach; syn Marcina Olszewskiego (syna Wojciecha Olszewskiego i Katarzyny z Pacholewskich) i Magdaleny Olszewskiej (córki Wojciecha Grochowskiego i Tekli z Pietruszków) – nr domu: 245. Rodzice chrzestni Stanisława Olszewskiego to Józef Mniszak i Anna Susłowicz, córka Kazimierza.
  – jego babka to Klementyna Anna (Olszewska) z domu Bieńko, ochrzczona 29 września 1903 roku w Sąsiadowicach; córka Tomasza Bieńko (syna Stanisława Bieńko i Marianny z Mniszaków) i Anieli Bieńko (córki Wawrzyńca Wiszniowskiego i Katarzyny z Konieczków) – nr domu: 173. Rodzice chrzestni Klementyny Olszewskiej to Kazimierz Żuk i Katarzyna Kotla, córka Stanisława.
  Co ciekawe Stanisław Olszewski i Klementyna Anna Bieńko wzięli ślub w miejscowości Bouligny koło Verdun we Francji, w dniu 13 października 1928 roku.
  Może te informacje pomogą w poszukiwaniach.

  • Archiwum Karmelitów

   W środku zakonnik – Bernard Paciorek

   na odwrocie tego samego zdjęcia, które jest w Archiwum Karmelitów na Piasku jest podpis: Tomasz Żuk

  • Jolka

   Jeśli chodzi o Wawrzyńca Wiszniowskiego- Twoje tłumaczenie- tam widnieje nazwisko Wiśniowski. Moja prababka (matka mojego dziadka)była z domu Wiśniowska, miała na imię Katarzyna- żona Jana. Nie znam imion jej rodzicow. Mieszkali w Zimnej Wodzie pow. Lwów i tam się urodził mój dziadek. Pozdrawiam