Zacznijmy od tego, że pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z r.1442 (wówczas Czerepiniki). Następne wzmianki dotyczą rujnowania przez: Turków (1498); Tatarów (1648);
Wg Łozińskiego zamek, wybudowany przez Władysława Dominika Ostrogskiego, księcia Zasławskiego pochodzi z roku 1654, wg Schneidera z 1642. Co do jednej daty panuje zgoda -1648 – zdobyty i zniszczony przez Chmielnickiego. Za to nie dał się Turkom w 1672. Mimo to już w l. 80-tych XVII w. był ruiną (jak to możliwe?).

Inne źródła podają, że zamek zbudowany został w drugiej połowie XVI wieku na miejscu zniszczonej przez Turków drewnianej twierdzy, na zlecenie ks. Janusza Ostrogskiego, wojewody kijowskiego, a palce swoje maczał w tym przedsięwzięciu Ambroży Przychylny, renesansowy architekt działający aktywnie we Lwowie.

Odrestaurowany został na pocz. XVIII w. przez Sieniawskich, którzy urządzili w nim arsenał (kolejny – pierwszy mieli we Lwowie), wyposażyli w armaty i moździerze. Po Sieniawskich całą schedę odziedziczyli Czartoryscy, łącznie z zamkiem w Starym Siole. Miało to miejsce w r. 1731, a w 1809 był już własnością Potockich, którzy zresztą doprowadzili go do ruiny równie skutecznie jak Chmielnicki. Potem było już tylko gorzej – w zamku mieścił się browar, składy a za czasów radzieckich piekarnia i pomieszczenia do kiszenia kapusty, miejsce składowania kości bydlęcych.

Zamek jest w opłakanym stanie, ale robi wrażenie. Przede wszystkim jest ogromny – jeden z największych na Ukrainie, zajmuje powierzchnię ok. 2 ha. Mury mają 2 m grubości, 16 m. Wysokości i 500m długości (łącznej). Niegdyś zdobiło go 6 baszt, z których jednej nie ma już wcale, trzy są w opłakanym stanie a dwie co nieco pamiętają jeszcze ze swej świetnej przeszłości, kiedy to zamek, będąc największą polską twierdzą na Rusi, skutecznie bronił szlaku wołoskiego przed Tatarami. Najlepiej wygląda baszta wschodnia, na której częściowo zachowała się renesansowa attyka.
Na jednej z baszt widnieją herby Ogończyk i Leliwa oraz zagadkowy napis: WDXOYZWSLS, który rozszyfrowuje się następująco: „Władysław Dominik Xsiążę Ostrogski Y Zasławski Wojewoda Sandomierski Łucki Starosta”.

Na dziedzińcu spotkaliśmy chłopczyka na oko 12-letniego, który zaproponował nam oprowadzanie po zamku, na co chętnie przystaliśmy aby wspierać zainteresowania wśród młodzieży. Tekst miał opanowany doskonale, wyrzucał go z siebie z prędkością strzelającego automatu Kałasznikowa, więc niestety nie wszystko zrozumiałam.

 

dodaj do notanika
 • Ka.

  komentarze:
  28 czerwca 2008 06:41
  Stare Siolo, miejsce urodzenia i miejsce dziecinstwa mojej mamy
  +++
  20 lipca 2008 09:04
  Witam
  Wybieram się w do Starego Sioła,korzeni moich dziadków.Może jest ktoś kto by mi przyblizył tą miejscowość i zna ludzi którzy tam mieszkali by porozmawiać o historii tamtych lat.Pozdrawiam Wszystkich
  zbyszek.g@turek.lm.pl
  ++++
  17 lutego 2009 07:39
  to miejsce urodzenia mojego taty
  ++++
  5 lipca 2009 12:38
  Stare Sioło -Miejsce dzieciństwa mojego taty.Lubiałam tam spędzać wakacje u dziadków, Wprawdzie po latach , ale ciągnie mnie tam!
  ++++
  Cirdan8 15 września 2009 09:54
  Witam, moja babcia urodziła się w Starym Siole. Jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia (może jakiś plan?) wsi poza zamkiem będę OGROMNIE wdzięczny za ich udostępnienie.
  – Czy obecnie mieszkają tam jeszcze jakieś polskie rodziny?
  – Czy na cmentarzu zostały jakieś polskie groby?
  kontakt: cirdan@op.pl lub biuro@geopunkt.com.pl
  ++++
  26 stycznia 2010 16:28
  witam!
  jezdze dosyc czesto na ukraine.zwiedzalem oba zamki sa rewelacyjne.mam pytanko,czy z sambora albo lwowa da sie dostac do humania pociagiem albo autobusem?chcialem zwiedzic z dziecmi park zofiowka?pozdrawiam.sucharski32

 • Krzysztof Flesz

  Mój dziadzio i babcia