Dziś zajrzymy do wnętrza secesyjnej kamienicy na Kastelówce.
Przyjdzie nam to łatwo, bo drzwi wejściowe są pozbawione jednej szybki, dzięki czemu można dostać się do środka.
Architektem budynku, który powstał w l. 1906-7 był Alfred Zachariewicz. Zwróćcie uwagę na dekorację fasady – bardziej niż na wyszukane wzory stawia na elegancję i rytmikę. Najwięcej „dzieje się” tu pod dachem, skąd zwisają całe girlandy liści, przy czym są to liście kasztana, najbardziej lwowskiego z wszystkich drzew. Architekci przełomu XIX i XX w. chętnie z tego motywu korzystali. A w tym wypadku, jak zaraz zobaczymy, cała kamienica jest „kasztanowa”.
Zanim jednak wejdziemy, wytrzyjmy dobrze buty z błota. Służy ku temu specjalne, choć nieskomplikowane urządzenie.
Tuż za drzwiami powinien pwitać nas portier. Niestety jest chwilowo nieobecny. Zamiast portiera – informacja o najbliższym schronie.
Na schodach pozostałości elementów przytrzymujących niegdyś chodnik. Ciężko uwierzyć, że się tam kiedyś chodziło po dywanach…
Wnętrze klatki chodowej oświetla duże, okragłe okno nad wejściem.
Nad oknem secesyjna dekoracja w formie wieńca z liści i kwiatów kasztanowca. Na ścianach także secesyjne, roślinne motywy.
Idziemy dalej. Fantazyjnie wującą się balustradę schodów wieńczy dostojna secesyjna latarnia. Prawdopodobnie zasilana niegdyś gazem, doświetlała tę cześć klatki schodowej. Teraz panuje tu półmrok.
Schody pną się w górę. Otacza je elegancka balustrada z powtarzającego się rytmicznie motywu. Do pary dobrano skromną płytkę w szachownicę.
Drzwi za to są bogato rzeźbione, również w motywy kasztanowe. Prawie wszystkie zachowały się oryginalne, choć zaniedbane.
Przedwojenna skrzynka na listy.
Niestety mieszkania, jak w całym Lwowie, po wojnie zostały podzielone na mniejsze. Tu z jednego zrobiono trzy:
adres:
ul. Neczuja-Lewickiego 15
dojazd:
tramwaj 9
* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość.
dodaj do notanika