Turyści zazwyczaj chcą przywieźć sobie lub rodzinie, znajomym jakąś pamiątkę z podróży. Co warto przywieźć ze Lwowa?

rękodzieło
antyki i sztuka
słodycze
używki
limity wywozu

Rękodzieło

Popularnymi pamiątkami są wyroby ukraińskiego rękodzieła, które można nabyć m. in. na „wernisażu” czyli bazarku koło Opery (ul. Teatralna). Można tam wybierać spośród szerokiego asortymentu ręcznie haftowanych koszul, obrusów i serwetek (choć ceny mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania), rzeźbionych w huculskie wzory szkatułek i drewnianych talerzy, laleczek w strojach ludowych, a także mniej ukraińskich matrioszek (wśród nich podobizny m. in. Juszczenki, Putina i księżnej Diany). Stosunkowo tanio kupimy korale czy ręcznie robioną artystyczną biżuterię. Na bazarku jest też wiele stoisk z kiczowatą produkcją made in China.

Antyki i sztuka

Na wspomnianym wyżej bazarku można kupić również współczesne i stare obrazy i rzeźby oraz inne starocie. Starocie można nabyć także w licznych antykwariatach. Należy się jednak liczyć z tym, że na wywóz przedmiotów sprzed 1947 r. należy mieć specjalne pozwolenie, które wydaje odpowiednie biuro mieszczące się przy ul. Smolskoho (na ekspertyzę trzeba czekać co najmniej kilka dni).

słodycze

Ukraina jest producentem dobrych i tanich w prównaniu z polskimi wyrobów czekoladowych. Na Ukrainie działa kila dużych fabryk cukierniczych, z których najbardziej znane są Roshen, Konti czy lwowska Switocz. Możemy wybierać spośród setek rodzajów cukierków nadziewanych o różnych smakach, z których największą popularnością wśród polskich turystów cieszą się krówki w czekoladzie i śliwki w czekoladzie. Warto popytać ekspedientki, zazwyczaj chętnie doradzą, a nawet dadzą popróbować.

Ciekawostką jest ukraińska chałwa, produkowana z ziarna słonecznika. Jest mniej słodka niż tradycyjna chałwa, ma też charakterystyczny, ciemny kolor i jest wiele tańsza. Czesto można ją spotkać w ładnych opakowaniach z motywem kwiatu słonecznika, jednak smaczniejsza jest ta opakowana w folię.

używki

Nie jest tajemnicą, że na Ukrainie można wiele taniej niż w Polsce kupić alkohol i papierosy. Z wódek godne polecenia są produkty miejscowe, takich marek jak np. Chortyca lub Nemiroff – obie firmy produkują słynną wódkę miodową z papryczką („percówkę”) – cena ok. 20hr/0.5l. Można także kupić wódkę o smaku cytrynowym, pędzoną na młodych pączkach, brzozową, „klukwówkę” – czyli nalewkę żurawinową. Wódkę można kupić praktycznie w każdym sklepie spożywczym oraz w wydzielonych monopolowych – „alkomarketach”.
Szczególne miejsce wśród napojów wysokoprocentowych ma Vigor – jest to, sprzedawana w aptekach, nalewka ziołowa z 40% zawartością spirytusu. Działa leczniczo na układ trawienny, podnosi siły witalne organizmu. Koszt ok. 20 hr.

Ukraina słynie z wyrobu doskonałych koniaków. Za najlepsze uważa się koniaki zakarpackie.

Na południu Ukrainy klimat pozwala na uprawę winorośli, tam też znajdują się największe zakłady produkujące wino, m. in. założona jeszcze w XIX w. wytwórnia Massandra na Krymie. Krym słynie z cieżkich, bardzo aromatycznych czerwonych win deserowych. Łatwo dostępne we Lwowie są też wina mołdawskie i gruzińskie. Najpopularniejszy szampan to „Odessa”, występuje w kilku odmianach, za najlepszą uchodzi „Złota”.

Od wieków powodzeniem cieszy się lwowskie piwo, które produkowane jest tu co najmniej od XIV w. Tradycję kontynuuje browar wypuszczający markę „Lwowskie”. Warto spróbować takich gatunków, jak „Lwowskie Premium” czy „1715”. We Lwowie dostępne są także piwa z innych regionów Ukrainy – kijowski „Obołoń” czy czernihowskie „Biła nicz” (niefiltowane). W kioskach i alkomarketach można kupić papierosy popularnych europejskich i amerykańskich marek (kilkakrotnie tańszych niż w Polsce), oraz kilka tańszych – rodzimych ukraińskich.

We Lwowie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 22.00.

limity wywozu

Z Ukrainy do Polski można wwieźć:

 • 2 paczki papierosów (40 sztuk);
 • 1 l. alkoholu wysokoprocentowego (>20%), 2 l. wina, 5 l. piwa;

 

dodaj do notanika
 • Świeże ceny produktów spożywczych ze Lwowa :)
  http://www.tymrazem.pl/ile-wydasz-za-wschodnia-granica-ukrainskie-ceny/

 • TT

  Mm wrazenie, ze sporo osob przeglada ta strone przed przyjazdem do Ukrainy, wiec pozwole sobie zacytosac strone MF.gov.pl, zeby rozwiac watpliwosci dotyczace wywozu tytoniu i alkoholu:

  1) wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie lotniczym lub w transporcie morskim przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
  a) papierosy – 200 sztuk lub
  b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 100 sztuk, lub
  c) cygara – 50 sztuk, lub
  d) tytoń do palenia – 250 g,

  2) wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
  a) papierosy – 40 sztuk lub
  b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 20 sztuk, lub
  c) cygara – 10 sztuk, lub
  d) tytoń do palenia – 50 g,
  Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.

  3) napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
  a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej (np. wódka) – 1 litr lub
  b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % (np. likiery) – 2 litry, i
  c) wina niemusujące – 4 litry, i
  d) piwo – 16 litrów,

  Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w lit. a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.

  4) napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej lub jest pracownikiem zatrudnionym w strefie nadgranicznej, lub jest członkiem załogi środków transportu wykorzystywanych do podróży z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju:
  a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej – 0,5 litra lub
  b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % – 0,5 litra, i
  c) wina niemusujące – 0,5 litra, i
  d) piwo – 2 litry.

  Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w lit. a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.

 • ninaz

  Promocyjne ceny Lwów sklepach można przeglądać online : http://time4shopping.com.ua/index.php?go=1&user=0&kol=0&city=340