Znikła polska pamiątka we Lwowie

Ponieważ sprawa okazała się nie taka prosta, jak wyglądała na początku, zdecydowałam na usunięcie tekstu do wyjaśnienia.

dodaj do notanika
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
chicku

poszła do konserwacji?

Jacek Miliński

205 pułk artylerii polowej MOAO [Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej]
JM

Jacek Miliński

Gwoli uzupełnienia: tablicę odsłonięto w 1936 r., obok niej powinien być jeszcze Krzyż MOAO, oczywiście – o ile się zachował.

Paweł Bieńkowski

Nikomu ta tablica nie była potrzebna. Miała przypominać Ukraińcom przegraną próbę utworzenia niepodległego państwa ukraińskiego czy przypominać Polakom w imperialistyczne zapędy naszych przodków?.

chicku

Ale to jest fragment historii. Gdyby we Wrocławiu skuli z jakiejś kamienicy przedwojenny napis dotyczący np. Bismarcka to by było barbarzyństwo. A ta sytuacja dodatkowo boli, bo jesteśmy Polakami.

Jacek Miliński

Tablica odnosiła się do najazdu bolszewickiego z lipca 1920 r. Obrona przed agresją rosyjską to „polskie zapędy imperialistyczne”? Jeśli tak, to walka z separatystami donieckimi wspieranymi przez Rosjan to ukraińskie zapędy imperialistyczne!

Kas.

Akurat zapędy imperialistyczne to wykazali Ukraińcy zajmując Lwów, gdzie większość mieszkańców stanowili Polacy. Wcześniej jeszcze wyciągali łapska po Chełmszczyznę, również zamieszkaną w większości przez Polaków.