fbpx

Art Deco we Lwowie

Okres 20-lecia międzywojennego nie był szczególnie szczęśliwy dla Lwowa. Najpierw niepewna sytuacja polityczna, walki o przynależność państwową, zakończone dopiero w 1923 r., a w odrodzonej Polsce – utrata statusu stolicy na rzecz miasta wojewódzkiego i odpływ kadr do Warszawy.

Dlatego we Lwowie nie odnajdziemy wielu wybitnych realizacji w stylu art deco, który rozwijał się właśnie w tym okresie. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na te budynki, o ile nie były one dalekim echem opracowywanych gdzieś w świecie tendencji, a wyrostały na miejscowym gruncie, były manifestacją odzyskanej niepodległości. Styl art deco w Polsce określana jest jako „styl państwowy II Rzeczypospolitej” i uważana za ostatni przejaw poszukiwań polskiego stylu narodowego, choć poza odmianą narodową miał także inne, m. in. klasycyzującą i geometryczną.

Głównymi cechami stylu art deco było uproszczenie form, minimalizacja ozdób, syntetyzowanie i upraszczanie form, prostolinijność, symetria, płaszczyznowość, mutiplikacja wzorów geometrycznych oraz geometryzowanie motywów roślinnych i zoomorficznych. Art deco lubiło formy owalne i trójkątne, po macoszemu traktowane przez poprzednie style.

Jako kompleksowe rozwiązania w stylu art deco we Lwowie można wskazać m. in. Cmentarz Orląt, pawilony Targów Wschodnich, a także osiedla mieszkaniowe które powstawały na obrzeżach miasta w latach 20-stych.

Zapraszam do przechadzki po Lwowie w stylu art deco – galeria będzie sukcesywnie uzupełniana.

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest