fbpx

Lwów utracony #3: kościół w Kozielnikach

Nie do wiary, ale obiekt, który widzicie na zdjęciu, to kościół. To znaczy, wybudowano go jako kościół. 

Z inicjatywą wystąpili lwowscy franciszkanie, a świątynia miała służyć dawnej wsi Kozielniki, która w 1931 r. została włączona w granice Lwowa. Budowa rozpoczęła się w 1936 r. Kościół o prostej, modernistycznej bryle zaprojektowało dwóch architektów – Stefan Porębowicz i Roman Chrystowski. Budowę ukończono w 1939 r., ale wybuch II wojny światowej i zajęcie Lwowa przez Sowietów uniemożliwiło jego konsekrację – gotowa świątynia została zamieniona przez nowe władze na magazyn. Konsekrowano ją dopiero po zmianie okupacji na niemiecką – w 1942 r. Do pracy w nowo otwartym kościele skierowano o. Rafała Kiernickiego, członka ZWZ i AK, zasłużonego kapłana, który po wojnie pozostał we Lwowie. 

Jak można się domyślić, kościół nie funkcjonował długo – w 1944 r. o. Rafał został aresztowany i zesłany do łagrów, po wojnie z Kozielnik wysiedlono Polaków, wyjechali także przymusowo franciszkanie. W 1946 r. kościół ponownie zamieniony został na magazyn, a później przebudowano go na pomieszczenia biurowe. 

Fasada świątyni dekorowana była charakterystycznym, geometrycznym ornamentem, który, mimo licznych zmian, zachował się do dziś. Zachowała się także, widoczna na dachu, dawna dzwonnica. 

adres:

Zielona 149

 

źródła:

G. Rąkowski Lwów

https://www.kuriergalicyjski.com/…wladyslaw-kiernicki

Leopolitana i kresowiana

Leopolitana i kresowiana

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest