„Czy Polska może uratować swoje dziedzictwo na wschodzie?” – pod takim tytułem odbyło się spotkanie W Klubie Jagiellońskim. Gościem był Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Narodowego, największej fundacji prowadzącej renowacje zabytków polskich na wschodzie.

Warto obejrzeć, bo w czasie spotkania padają odpowiedzi na ważne pytania:

– Ile państwo polskie przeznacza rocznie na restauracje zabytków polskich poza granicami kraju?

– Dlaczego to sami Polacy są obecnie największym zagrożeniem dla polskich zabytków?

– Czy Ukraińcy niszczą zabytki z czasów I i II RP?

– Dlaczego należy nawiązywać kontakty z miejscową społecznością i budować poczucie wspólnego dziedzictwa, a nie mówić wyłącznie o polskim dziedzictwie?

– Dlaczego wszystkiego nie damy rady uratować, i co z tym, czego nie damy rady?

dodaj do notanika

3
Dodaj komentarz

1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obywatel MT

Panie Laszczkowski z przykrością musze stwierdzić, że jest Pan trochę cyniczny w swoich wypowiedziach. „Pawie” podnoszenie swego ego bije od Pana od pierwszych słów. Nie ma Pan emocjonalnego podejścia do Kresów, bo cyt. „…moja rodzina nie była gdzieś (!!!) z tamtych terenów…” stąd być może ten cynizm. Wypowiedź szybka, przeskok z tematu na temat, czasem fatalna dykcyjnie i być może stąd uwadze większości umknęły niektóre nieścisłości (jak byłbym wkurzony powiedziałbym bzdury – ale nie jestem), więc kilka przytoczę (w cudzysłowu cytaty z wypowiedzi): – 1992 r. – dziwne jest ”biuro pełnomocnika ds. Ochrony Polskiego Dziedzictwa Kultury za Granicą z symbolicznym… Czytaj więcej »

Michał Laszczkowski

Wywołany do zabrania głosu przez anonimową niestety osobę, śpieszę wyjaśnić, że spotkanie w którym uczestniczyłem było poświęcone działaniom państwa polskiego odnośnie polskiego dziedzictwa kulturowego na Wschodzie. Z tego powodu nie mówiłem o działaniach polskich organizacji społecznych, które prowadzą je na własną rękę bez informowania czy współpracy z polskim Ministerstwem Kultury. Wg. badań Instytutu Polonika z 2018 r. 90% Polaków nie ma pojęcia o polskim dziedzictwie na Wschodzie. Badania były prowadzone w skali ogólnopolskiej. . Czy nam się to podoba czy nie, takie są fakty. Przykro mi, ale badania są jednoznaczne. Budżet Biura Pełnomocnika Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za granicą… Czytaj więcej »

otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send