fbpx
lwów wycieczki lwów przewodnik po lwowie

Sokal

Dwa tygodnie temu miałam okazję odwiedzić Sokal, urocze miasteczko nad Bugiem, oddalone od Lwowa zaledwie o 85 km, ale bardzo rzadko odwiedzane przez turystów przez brak infrastruktury, informacji i położenie na uboczu. Gdyby nie kaprys Stalina, byłoby dziś po polskiej stronie granicy, ale w elekcie „korekty” granic z 1951 r. znalazło się po stronie sowieckiej. Miasteczko bardzo w moim klimacie – pełne zabytków, ale nieturystyczne, nietknięte jeszcze „euroremontem”, ale żyjące swoim prawdziwym, prowincjonalnym życiem. Teraz Sokal chce się rozwijać turystycznie, miasto jest już oznakowane i na najważniejszych zabytkach są tablice informacyjne. Spędziłam tam tylko kilka godzin, ale zauroczyło mnie i chętnie wrócę. A wy spodziewajcie się w najbliższym czasie więcej o Sokalu.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Witam :)
Sokal nie był w Polsce w latach 1945-51 przed „korektą” granicy. Granica była na Bugu, Sokal leżał w całości na prawobrzeżnej radzieckiej stronie. Na lewobrzeżnej polskiej stronie leżały wsie Zawisznia, Żwirka, Zabuże. Żwirka to dziś część miasta Sokał, to tam znajduje się klasztor bernardynów przerobiony przez sowietów na zakład karny, spłonął w 2012.
Pozdrawiam :)

Oczywista oczywistość.
Szczegóły zmiany przedmiotowej granicy opisywałem dawno temu, jeszcze za sowietów w pracy semestralnej w trakcie nauki w liceum. Do ZSRS zostały w roku 1951 przyłączone min. „okolice miasta Sokal”, a nie samo miasteczko Sokal, które sowiecja zaanektowała już wcześniej.

Last edited 1 rok temu by Paweł OFMC

Luzik, drobiazg, mniejsza o większość – oglądacze TVN i tak nie mają o tym pojęcia… :)))

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest