fbpx

Otwieram, i czytam. I...

Bajki dla dużych dzieci – 1. jak Stefko Bandera uratował Wschodnia Ukrainę

Otwieram, i czytam. I oczom nie wierzę. To już znalazły się powody, żeby wschodni, prorosyjski, w dużej mierze komunistyczny wschód Ukrainy miał wielbić Banderę i padać przed nim na kolana? Ukraina, kraj zlepiony z dwóch części, które przez ostatnie 300 lat znajdowały sie pod innym panowaniem ma poważne problemy z pogodzeniem wschodu z zachodem. Widać to przy każdych wyborach, szczególnie ostry podział był podczas tzw. Pomarańczowej Rewolucji, ale te różnice i antagonizmy widać i na codzień. Dla tych ze wschodu ci z zachodu to „banderowcy”, dla tych z zachodu ci ze wschodu to „moskale”. Oczywiście w większośći przypadków jest jak z tym antysemitą, ktory przestał nim być, kiedy poznał pierwszego Żyda – ale stereotypy istnieją. Istnieje też jakaś oddolna wola pojednania się i tworzenia jednego narodu. Walka ze stereotypami bywa podejmowana w różny sposób, dobrym przykładem jest tutaj założona jakiś rok temu we Lwowie knajpa „Kryjówka”, o której pisałam już kilka razy, i która, mimo, że wywoluje u nas zrozumiały niesmak, to obliczona jest właśnie na klientelę ze wschodniej Ukrainy, żeby pokazać im, że „nie taki banderowiec straszny, jak go malują”. 

I tutaj  nagle otwieram dziś rano komputer, i czytam. I oczom nie wierzę. Niejaki Igor Tkaczenko postawił sobie za cel przekonać mieszkańców Wschodniej Ukrainy, że zawdzięczają przeżycie Wielkiego Głodu* Banderze (tłumaczenie i przypisy – moje):  

… Ukraina zjadła swoje dzieci i przeżyła. Bóg, dzieci… ale jest jeszcze jedna postać, która miała niepośledni udział w tym, żeby wykreślić moją ciocię Nadię i jeszcze niewielki ostatek Ukraińców ze spisu ofiar asysryjskiego komunistycznego idola – wodza wszech czasów i wszystkich narodów.

Ten człowiek, to Bandera. Stepan Bandera. Stefko- młody student Politechniki Lwowskiej. (…) Chcecie wiedzieć, jak Badera nas uratował? Opowiem wam jego historię. Życie i śmierc Bandery była poświęcona nam, tępym i tłustym wschodniakom, którzy właściwie nie zasłużyli na tę ofiarę. Odwrotnie, zasłużyliśmy na to, żeby być wytrzebionymi do końca przez komunistów. Właśnie to, na co zasłużyliśmy – śmierć głodowa! Zasłużyliśmy na to, żeby zjeść na śniadanie swoje własne dzieci. Bo nie starczyło nam rozumu, żeby paść na kolana przed tym studentem, który nie znał nas, a kochał bardziej niz swoje życie. Kochał nas, choć nie zasługujemy na tę miłość.  

Po tych peanach, które zajmują ok. 2/3 całego artykułu, dochodzimy do sedna. Tkaczenko prosi nas o wytężenie wyobraźni. Przenosimy się do gabinetu Stalina, gdzie, według autora, całkiem prawdopodobne, że miał miejsce taki dialog:

– Józefie Wissarionowiczu, burżuazyjni nacjonaliści we Lwowie zastrzelili naszego konsula**… odbywa się sąd… problem tylko w tym, że zabójca oddał się w ręce polskich władz oświadczając, że motywem zabójstwa było zaprzeczanie pogłoskom na temat głodu na Ukranie. Już dzisiąty dzień słuchają zeznań świadków na temat głodu. Są tam wszystkie światowe agencje telegraficzne. Słucha tego cały świat. W Ameryce wybuchła antykomunistyczna histeria, polowanie na czarownice… Senat amerykański nakazał zablokowanie naszych zamówień w dokach Filadelfii, za które niemało zapłaciliśmy… Jest wielkie ryzyko utracenia wszystkiego…. Senat nakazał wysłac do kraju komisję, która odwiedzi Ukrainę i zbada, jak sprawa wygląda… (…)
– Kto to wszystko zrobił?
– Jest tam jeden nacjonalista – Bandera…
– Bandera to mój wróg numer 1, Nikito Siergiejewiczu. Zapamiętaj to imię – on ci zabierze Ukrainę. Poznaję siebie w młodości… Zuch, oto jak trzeba działać. Uczcie się, bolszewicy. 
– Co robić, towarzyszu Stalin….
– Nie wiem, co robić…. zostawcie chochłów już w spokoju. Kto przeżył, to niech już żyje. Naród, który ma takiego wodza, ma prawo istnieć… Zapamiętaj, Nikito, jego zryw będą pamiętali wszyscy Ukraińcy, a nas osądzą. Jeśli chcesz rządzić Ukrainą, wschód musi nienawidzić zachodu, a zachód wschodu. Niech chochły nigdy się nie dowiedzą, kto podarował im życie, zrób tak, zeby tym pięknym imieniem „Bandera” na wschodzie straszyli swoje dzieci. Niech Bandera stanie się głównym wrogiem wschodniej Ukrainy. Chciał wygrać ze mną! Myślę, że chochły jeszcze nie zaslużyli na takiego lidera, i sami go ukrzyżują…

Pod artykułem cały rząd komentarzy. jedne na tak, inne na nie, wyzywanie się od neostalinowców, miedwiedo-putińcow i liberalnych pachołków, ale i głosy takie jak ten niżej. Dla nas ważne, że i wśród Ukraińcow zdania są podzielone. 

Uczynki ounowca Łemyka, który zabił „niewinnego” konsula na znak protestu, albo tych „banderowców”, którzy spalili syna naczelnika kołchozu nie zasługują na pochwałę współczesnego człowieka. Jednak staram się zrozumieć, czemu ci ludzie tak postępowali. Jest to dla mnie ważna kwestia, bo uważam tych ludzi za „swoich”. A motywy mieli, zazwyczaj nie aż takie haniebne. 

______________ 

* Wielki Głód – klęska głodu, która nawiedziła Ukrainę Wschodnią w l. 1932-33. Klęska ta była spowodowana przymusową kolektywizacją rolnictwa przez władze radzieckie, niektórzy skłaniają się ku teorii, że była celowo wywołana jako kara dla opierających się kołchozom Ukraińców. W jej wyniku zginęło co najmniej 6-7 mln. osób, opisano wiele przypadków kanibalizmu.

** 21 października 1933 roku student ukraiński Mykoła Łemyk, członek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów dokonał zamachu, w zabijając w wyniku zbiegu okoliczności nie konsula, a naczelnika kancelarii konsulatu radzieckiego we Lwowie, Aleksieja Majłowa, emisariusza sowieckiego wywiadu. Zamach miał zwrócić uwagę zachodniej opinii publicznej na Wielki Głód. Odpowiedzialnym za wykonanie zamachu zaplanowanego przez kierownictwo OUN był S. Bandera. 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest