historie cmentarza łyczakowskiego #2: radziecki Titanic

O cmentarnych śladach katastrofy na Morzu Czarnym w latach 80-tych.

 

Natalia Linnik studiowała medycynę, a może farmację? Miałaby dziś 49 lat.

Parowiec „Admirał Nachmow” powstał jako niemiecki transatlantyk „SS Berlin” w 1925 roku. W czasie II wojny światowej był statkiem szpitalnym, a po jej zakończeniu, jako zdobycz wojenna, służył włądzom sowieckim do transportu więźniów na Daleki Wschód a później jako radziecki wycieczkowiec. 31 sierpnia 1986 r. „Admirał Nachimow” szykował się w porcie w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym do kolejnego rejsu. Jego celem Było Soczi, Batumi, znów Soczi i na koniec Odessa. O godz. 22.00 parowiec odbił od brzegu z 1243 osobami na pokładzie. Przy wyjściu z portu z miał się rozminąć z płynącym z naprzeciwka statkiem towarowym. Kapitan liniowca zszedł z posterunku, przekonany, że jednostki rozminą się bez problemu, kapitan „Piotra Wasiowa” zbytnio zaufał urządzeniom nawigacyjnym, które poprowadziły go prosto na statek pasażerski, wybijając w nim dziurę o powierzchni 84 m2. Powojenna przebudowa statku usunęła wewnętrzne grodzie, które mogły zapobiec tragedii, a kiepsko działająca wentylacja sprawiła, że w wielu kajutach były otwarte okna. „Admirał Nachimow” zatonął w ciągu 7 minut, zaledwie 4 km od brzegu. Nie wszyscy pasażerowie zdołali się wydostać z pogrążonego w ciemnościach statku. Zginęły 423 osoby, ponad połowę ofiar stanowili Ukraińcy. 65 ciał nie udało się wydobyć z wraku, który do dziś spoczywa na dnie zatoki.

Początkowo władze nie informowały o katastrofie. W wyniku śledztwa kapitanów obu jednostek skazano na 15 lat więzienia. Przemilczano kwestie techniczne.

Miejscowi nurkowie oferują turystom podwodne wycieczki do wraku – przez okrągły rok, za wyjątkiem jednego dnia: w rocznicę tragedii rodziny ofiar i ci, którzy przeżyli zbierają się w porcie w Noworosyjsku, aby symbolicznie wrzucić do wody kwiaty, na pamiątkę tych, którzy zginęli.

Русский Титаник. Дожить до рассвета – film w jęz. rosyjskim

 

źródła:

Небывалая трагедия в море или судьба лайнера «Адмирал Нахимов» (пароход «Berlin»)

Wikipedia

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest