fbpx
lwów wycieczki lwów przewodnik po lwowie

Kajaki

W miniony weekend byliśmy na spływie kajakowym z okazji urodzin szwagra. Dla mnie nowe doświadczenie – ostatni raz na kajakach byłam w podstawówce :). Chcecie wiedzieć, jak było?

Spływ. Co i Jak?

Spływ odbywał się po rzeczce Rata, która jest dopływem Bugu. Naszą bazą była miejscowość Wielkie Mosty, gdzie znajduje się ośrodek kajakarski Pid Dubom (Pod dębem). Można tu wypożyczyć kajaki, a także przenocować (niewielkie grupy, w spartańskich warunkach). Większość spływów odbywa się w ciągu jednego dnia. Nasz miał ok. 12 km zaczynał się w miejscowości Butyny, gdzie dojechaliśmy busem, i kończył w Wielkich Mostach. Całość, z niewielką przerwą, zajęła ok. 3,5 godziny.

Płynęliśmy z instruktorem, w dziewięć kajaków po dwie osoby. Większość osób pływała pierwszy raz, nie jest to ani zbyt skomplikowane, ani bardzo ciężkie fizycznie (mówię to jako osoba, która nie uprawia żadnego sportu). Następnego dnia można odczuwać minimalne zakwasy na ramionach i dłoniach. Spław był trochę utrudniony przez ostatnie burze, które powaliły drzewa rosnące nad rzeką (trzeba było uważać na głowy), nie było jednak miejsc, gdzie nie można było przepłynąć i trzeba by wynosić kajaki na brzeg. W grupie były także dzieci – najmłodsze miało ok. 5-6 lat. Jedno z dzieci bało się pływać i w połowie drogi zostało odprawione z powrotem do bazy, natomiast inne razem z partnerem przewróciło się z kajakiem do wody, co uznało… za świetną przygodę. jeśli więc zastanawiacie się, czy można na kajak wziąć dziecko, odpowiedź brzmi: wszystko zależy od dziecka.

Jak się przygotować?

Na kajaku na pewno zmokniesz, jak byś się nie starał, dobrze mieć więc na sobie coś, co szybko wyschnie – w zależności od pogody kostium kąpielowy lub lekkie spodnie/spodenki. W czasie naszego spływu padał deszcz, więc mieliśmy dodatkowo kurtki przeciwdeszczowe. Jeśli jest upał, na wodzie bardzo łatwo spalić się na słońcu, więc obowiązkowo trzeba mieć coś na głowę i ramiona. Kapoki dostaje się na bazie. Na nogi nada się obuwie, z którego łatwo wylać wodę i które nie spadnie przy ewentualnej wywrotce (wywrócić się w kajaku nie jest łatwo, ale może się zdarzyć przy gwałtownych manewrach). Wszystkie rzeczy, które bierzecie ze sobą (telefon, jedzenie) zapakujcie w nieprzemakalne woreczki i nie zostawiajcie luzem w kajaku. Warto zresztą wziąć tylko to, co naprawdę niezbędne. Przydatną rzeczą jest także poddupnik – dla wygodniejszego siedzenia w kajaku i cienkie rękawiczki sportowe – łatwiej będzie trzymać wiosło – ale nie są to rzeczy pierwszej potrzeby.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest