fbpx
Kijów przewodnik po kijowie

Kijów. Muzeum skarbów

Z wielu kijowskich muzeów zdecydowanie warto zajrzeć do Muzeum Skarbów (Muzeum Historycznych Kosztowności), które mieści się na terenie Ławry Kijowsko-Pieczerskiej. Zgromadzono tu wyroby ze złota i metali szlachetnych. Ekspozycja jest podzielona na kilka części tematycznych – m. in. złoto Scytów i Sarmatów, doba staroruska, przedmioty liturgiczne, wyroby zachodnich mistrzów.

PEKTORAŁ

Najciekawszą chyba część kolekcji stanowi złoto Scytów, znaleziska archeologiczne z terenów Ukrainy – ogromne państwo scytyjskie sięgało swoimi zachodnimi krańcami stepowej części Ukrainy, tam też pozostało po nich sporo kurhanów z pochówkami wielmożów i wojowników. Jednym z ciekawszych odkryć był kurhan Towsta Mohyła w obwodzie dniepropietrowskim. W 1971 r., dokładnie 50 lat temu, czasie badań archeologicznych okazało się, że kurhan jest splądrowany (prawdopodobnie jeszcze w czasach starożytnych), ale złodzieje nie zabrali wszystkiego. W zasypanej części korytarza odnaleziono ponad 600 złotych ozdób, w tym absolutnie fantastyczny pektorał – ozdoba na piersi. Najpiękniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek wykopano z ziemi w Ukrainie i jedna z najpiękniejszych w świecie. Pochodzi z IV w. p.n.e.

Scyci nie robili sami swoich bogatych złotych ozdób (a złoto lubili, sądząc ze zbiorów muzeum). Koczowniczy lud nie miał ani takich umiejętności, ani technologii. Zamawiali je u Greków, z którymi sąsiadowali, co tłumaczy wysoki poziom artystyczny wyrobów.

W muzeum znajdują się też niesamowite barokowe wyroby ukraińskich złotników z czasów kozackich, przeznaczone głównie do cerkwi. między innymi sukienki na ikony, inkrustowane oprawy Ewangelii, krucyfiksy czy monstrancje.

Muzeum zwiedzaliśmy z przewodnikiem (zajmuje to ok. 1h) i bardzo polecam tę formę (przewodnicy dostępni są także po rosyjsku i angielsku). Można się dowiedzieć, skąd się wzięły nazwy ukraińskiej i rosyjskiej waluty – hrywnie i ruble, jaka jest różnica między hrywną i hrywnią, a także obejrzeć prehistoryczne figurki ludzików „w ukraińskich wyszywankach” – oczywiście Ukraińcy żartują z tego, ale figurki z okresu kultury trypolskiej naprawdę wyglądają, jakby miały na sobie haftowane koszule (są na jednym ze zdęć).

Muzeum znajduje się na terenie Ławry.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest