Kijów nie pojawiał się do tej pory zbyt często na tym blogu, ale chyba czas, aby się to zmieniło. Nie jest to zbyt popularne miasto wśród polskich turystów, ale warto do niego zajrzeć, bo ma wiele do zaoferowania. Nie tylko światowej klasy zabytki, ale i różne ukryte ciekawostki, takie jak choćby…

Muzeum Toalet

Na świecie nie ma zbyt wielu muzeów o takim profilu, przyznacie. Kijowskie, które jest muzeum prywatnym, rozpoczęło się od kolekcji zabawek i souvenirów w kształcie sedesu.

Kiedy kolekcja osiągnęła ponad 500 sztuk, trafiła do księgi rekordów Guinessa, a rodzina postanowiła ją upublicznić. Wkrótce do zabawkowych sedesów dołączyły autentyczne z rożnych krajów i epok.

Znajdziemy tu rekonstrukcje toalet ze starożytności i średniowiecza, pirackiej skrzyni z ukrytym wewnątrz sedesem, czy tronu o podwójnej funkcji. Oprócz tego jest tu cały przegląd urządzeń z XIX w. i różnych formach, a także toalet specjalnego przeznaczenia – od szpitalnych kaczek po toalety używane w pociągach i samolotach.

Jest też kolekcja uchwytów do spłuczek, w której znalazł się lwowski akcent ;)

Ekspozycja jest dobrze opisana, uzupełniona o ilustrowane tablice informacyjne, zawierające dodatkowe ciekawostki (w języku ukraińskim), a także audio-guide. W cenie biletu jest też oprowadzanie po ekspozycji przez przewodników mówiących w różnych językach, m. in. po rosyjsku, angielsku i niemiecku. Pani, która nas oprowadzała, chwaliła się, że zna też trochę polski ;)

Ekspozycję uzupełnia krótki film z ciekawostkami dotyczącymi tematu (tylko po rosyjsku lub angielsku).

Ciekawe i godne polecenia miejsce, zwłaszcza, jeśli szukacie czegoś nietypowego, pogoda nie sprzyja spacerom, lub jesteście z dziećmi.

Adres: Peczerskyj uzwiz 22, niedaleko stacji metra Klowska

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send