„Witam mam na imię Zdzisław, jestem Lwowiakiem urodzonym w 1941r. Mam pytanie czy istnieje jeszcze dzielnica Zniesienie, mieszkałem tam z rodzicami na ulicy Wygodnej. Ciekaw jestem czy gdybym przyjechał do Lwowa to czy znalazłbym tę ulicę. Ulica Wygodna, tak mam na dokumentach po moich Rodzicach, Tak nawiasem to moja Mama żyje, ma w tej chwili 90 lat. Była we Lwowie w latach 1977/78 i odwiedziła swój dom i niektórych znajomych. Ja natomiast przejeżdżałem przez Lwów, ale żaden taksówkarz nie wiedział gdzie to jest”.

Początkowo miałam problem – ulicy Wygodnej w spisie polskich ulic przedwojennych nie było. Była Wygoda, ale zupełnie gdzie indziej – na Lewandówce. No i szukałam na Zniesieniu, ignorując istnienie także Nowego Zniesienia, za linią kolejową. A tam mieszkają moi teściowie. Dopiero potem pomyślałam.

„Z opowiadań Mamy wynika, że ulica jest na pewno Wygodna. W 1945r. opuszczaliśmy Lwów i też tak się nazywała”.

Może zatem poszukać nie w przedwojennych polskich, a w powojennych radzieckich? Większość nazw ulic została zmieniona przez sowietów w 1944 r. No i znalazłam:

ul. Wygodna, ob. Szczoholewa. Informacja o nadaniu nazwy „nie pozniej niż 1955”, a o przedwojennych czasach nie ma informacji, ale znajduje sie na Nowym Zniesieniu.

Czyli musi być to. W dodatku to jest uliczka równoległa do tej, przy której mieszkają moi teściowie. Za jakiś czas wyszłam na chwilę z niedzielnego obiadu, żeby zrobić zdjęcie domu nr 22, w którym urodził się pan Zdzisław. Okazało się, że numeru 22 nie ma. Jest 20, a następny 24.

Spytałam sąsiadów. Dom nr 22 został rozebrany w l. 70-tych (według jednej pani dokładnie w 1973, kiedy urodziła się jej córka, co jednak przeczy informacji p. Zdzisława, że jego mama była we lwowie w 1977 i dom stał – ?), ponieważ groził zawaleniem. W jego miejscu znajduje się ogród, jakieś szopy. Pani z naprzeciwka wspominała, że mieszkali tam przesiedleńcy spod Żytomierza, dwie rodziny. Jedną z mieszkanek tego domu nazywali „Gagarina”, bo utrzymywała, że jest matką Jurija Gagarina.

ul. Wygodna

ul. Wygodna

tu stał dom nr 22

tu stał dom nr 22

 

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send