fbpx

63. Wszyscy jesteśmy Ukraińcami

No, może nie wszyscy, ale kilku się wśród nas znajdzie. Przynajmniej taką tezę lansują Ukraińcy. Swego czasu popularna była teoria, że ukraińskie korzenie ma Jan Paweł II. Teraz przyszła kolej na prezydenta-elekta Andrzeja Dudę.

Ihor Hoszowśkyj, redaktor główny portalu Centrum Strategii Transportowych (tak) – http://cfts.org.ua – opublikował na portalu Wnioski [wiedzieć, żeby działać] – http://vysnovky.com/separateopinion/1416-lemkivski-koreni-prezidenta-polshchi-anzheya-dudi – artykuł o łemkowskim pochodzeniu Dudy. Autor na poparcie swojej tezy przytacza trzy argumenty, wszystkie nie do podważenia:

Duda – nazwisko niecharakterystyczne dla Polski, o ukraińskiej etymologii. Słowo „duda” występuje w języku polskim tylko na określenie „odmiany huculskiej kobzy”. Autor odnalazł w rodowodzie prezydenta także inne „typowo” ukraińskie nazwiska – Kałużny, Majka.

Dziadek Dudy pochodził ze Starego Sącza (=Łemkowszczyzna). Fakt, że dziadek tegoż dziadka był osadnikiem wojskowym i pochodził ze Śląska, został nieco przekręcony, żeby nie zaburzał narracji.

Dziadek Dudy był kuśnierzem, co jest charakterystyczne „dla regionu i Łemków w ogólności”.

Pan redaktor dziwi się, co prawda, że genealodzy Dudy ani jego sztab ani słowem nie wspominają o łemkowskich korzeniach polityka, ale tłumaczy sobie to tym, że człowiek startujący w wyborach prezydenckich, zwłaszcza z ramienia konserwatywnej, prawicowej partii musi mieć czysto polski rodowód. Obawia się on także, że nie będzie to miało wpływu na politykę prezydenta względem Ukrainy, aczkolwiek „towarzystwa łemkowskie w Polsce, mając takiego ziomka, mogłyby wzmocnić pozycje, utracone po Akcji Wisła”.

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

W ukraińskich fantazjach to nawet odsiecz Lwowa przeprowadził „ukraiński” król Iwan Sobieski, na czele swoich Kozaków…

Ukraińcem być to obciach, wszyscy uciekają z Ukrainy zamiast odbudowywać państwo skorumpowane .

Kto normalny chce byc ukraincem. Obciach bandera w 21 wieku. I ta cala filozofia przeciez wiadomo ze to Ukraincy mieszkali w Rzeczpospolitej a nie Polacy na Ukrainie. Te nazwiska to jest smieszne polowa slow z ktorych sie rzekomo wywodza wystepuje tez w jezyku polskim a ludzie ktorzy je nosza nie chca miec z nimi nic wspolnego. Niech jada do usa gdzie ich przyjaciele…

To bardzo prawdopodobny przypadek. Jak najbardziej pochodzenie łemkowskie jest prawdopodobne w przypadku tego pretendenta – kandydata.

jak najbardziej prawdopodobna hipoteza że jest łemkiem zachowuje się i robi wiele tak jakby nim był to pretendent nie czujący związku z Polską.

Nazwisko Kałużna i Majka to akurat prawda, łatwo sprawdzić .pozdrawiam

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest