fbpx

Andrzej Chciuk „Atlantyda”, „Ziemia księżycowa”

Reader Rating3 Votes
7.9
10

Chciuk AtlantydaAndrzej Chciuk „Atlantyda”, „Ziemia księżycowa”

… czyli opowieść o Wielkim Księstwie Bałaku.

Tak jak legendarnej Atlantydy, która zapadła się bezpowrotnie w głębie oceanu – dawnego Drohobycza, miasta Schulza i Wierzyńskiego, próżno teraz szukać na mapie czy w terenie. Przechowali go troskliwie w pamięci rozproszeni po świecie drohobyczanie. Andrzej Chciuk w swej „Atlantydzie” ukazał tamtych ludzi, tamte domy i ulice, żydowskie zaułki i powstające zagłębie naftowe, ale co najważniejsze – udało mu się uchwycić niepowtarzalną atmosferę przedwojennego wielokulturowego miasteczka na Kresach. Na ten portret Drohobycza składa się moc szczegółów, kolorów, a nawet zapachów. Tu słychać głosy dawnych jego mieszkańców. Tu tamten Drohobycz nadal tętni życiem.

Jedne z najlepszych wspomnień o Kresach, które czytałam. A na pewno najlepsze ze wspomnień o Drohobyczu.

Andrzej Chciuk urodził się w tym mieście w 1920 r. Ukończył Gimnazjum im. Władysława Jagiełły, to samo, w którym uczył się wcześniej Stanisław Maczek i Bruno Schulz. Schulz był także nauczycielem Chciuka, który pozwolił sobie na niewinny żarcik z pryncypała: ogłosił, że Schulz zapowiada wydanie kilku przystępniejszych powieści, pt. „Cynamon w klepsydrze”, „Sklep z Klepsydrami” i „Sanatorium Cynamonowe”. Schulz nie obraził się, zaprosił Chciuka na czekoladę.

„Atlantyda”, napisana już na emigracji w Austrialii to niezwykle ciepła i barwna opowieść o tamtym, utraconym świecie drohobyckiego dzieciństwa i młodości, o uroczo prowincjonalnym i śmieszym w swej poczciwości Drohobyczu – jak pisze sam autor. Została ona uznana za najlepsza książkę polskiego pisarza wydaną na emigracji w 1969 r.

Jerzy Giedroyć uważał Chciuka za „dobrego pisarza drugiej klasy”.

 

Tadeusz Chciuk

Warto wspomnieć, że brat Andrzeja, Tadeusz, ps. Celt, był cichociemnym i białym kurierem. W 1944 r. był osobistym wysłannikiem premiera Mikołajczyka, oboj J. Nowaka-Jeziorańskiego i J. Karskiego jeden z najbardziej wpływowych i bohaterskich kurierów polskich w czasie II wojny światowej. Z wykształcenia prawnik i muzyk, działał także aktywnie w harcerstwie.

Po wojnie był wicedyrektorem rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa, a także ostatnim prezesem PSL na uchodźstwie. Odznaczony krzyżem Virtuti Militari, dwa razy Krzyżem Walecznych, orderem Polonia Restituta, Orderem św. Graala.

 

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest