wielezynskiBiogram Mariana Wieleżyńskiego, który przygotowałam do przewodnika po Cmentarzu Łyczakowskim. Niestety nie udało mi się wtedy ustalić lokalizacji pochówku Wieleżyńskiego. W 1960 r. jego zwłoki przeniesiono z likwidowanego Cmentarza Kulparkowskiego na Łyczakowski. Dzięki uprzejmości rodziny i pracowników Cmentarza później udało się ustalić miejsce pochówku. 


 

Inżynier chemik, pionier przemysłu gazowniczego w Polsce. Urodzony na Bukowinie, wcześnie stracił ojca, wychowywał się w niemieckojęzycznym domu dziadka w Ołomuńcu. Polskiego nauczył się ponownie od… miejscowego rabina.

Studiował we Lwowie i Wiedniu, pracował w zagłębiu naftowym w Borsławiu. Był autorem wielu nowatorskich pomysłów dotyczących wykorzystania gazu ziemnego, wcześniej palonego jako odpad. W 1912 r. założył w borysławskim zagłębiu naftowym (wspólnie z Władysławem Szaynokiem) własną spółkę, późniejszą „Gazolinę”. Wieleżyński dużo rozmyślał nad organizacją pracy w przemyśle. Uważał, że najbardziej skuteczna jest praca wykonywana z sercem i na własnym, dlatego robotnicy powinni być współwłaścicielami fabryk. Tę zasadę wprowadził w swojej firmie. Robotnicy, którzy nabyli akcje spółki, zarabiali średnio 450 zł (odpowiednik dzisiejszych 4500 zł), nie licząc udziału w zyskach. Ich przywiązanie do firmy było tak wielkie, że nie sprzedali akcji nawet gdy proponowano im 45-krotność ich wartości.

cytat z wydania „W dwudziestopięciolecie S. A. „Gazolina”: 1912-1937″

cytat z wydania „W dwudziestopięciolecie S. A. „Gazolina”: 1912-1937″

Spółka akcyjna „Gazolina”

Powstała z przekształconej spółki „Gaz Ziemny”, która w 1912 r. wybudowała pierwszy na ziemiach polskich gazociąg. Po sprowadzeniu z Ameryki najnowszych maszyn i technologii firma przekształciła się w jedno z największych przedsiębiorstw polskich. Produkowała m. in. gazolinę – paliwo samochodowe, odkryła i eksploatowała duże złoża gazu ziemnego w Daszawie, uruchamiała kolejne gazociągi. Wiceprezesem rady nadzorczej był Ignacy Mościcki, późniejszy prezydent RP. Gazolina posiadała we Lwowie budynek przy ul. Sapiehy 3, tu działało laboratorium chemiczne „Metan”, którym kierował Mościcki (obejmując urząd prezydenta zabrał je ze sobą – dziś Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie). Powstało tu wiele patentów i technologii, a do dziś zachował się witraż przedstawiający szyb naftowy.

Laboratorium Chemiczne

Biurowiec Gazoliny we Lwowie

 

Wieleżyński był również gorącym patriotą, piłsudczykiem. Niespodziewany kres jego firmie przyniosła II wojna światowa.

Potwierdzenie przyjęcia darowizny na Legiony Polskie

Potwierdzenie przyjęcia darowizny na Legiony Polskie

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

bibliografia:

Jan Koziar Pierwsza polska spółka pracownicza„Gazolina” Wrocław 2010 (tylko w formie cyfrowej)
http://www.sejm-wielki.pl/b/sw.413751

http://www.gazownictwopolskie.pl/historia-gazownictwa/gaz-ziemny/zag%C5%82%C4%99bie-wschodnie/

http://www.gazownictwopolskie.pl/historia-gazownictwa/gaz-ziemny/zag%C5%82%C4%99bie-zachodnie/

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=39151

Kazimierz Miński Życiorysy nafciarzy

http://www.motofakty.pl/artykul/miedzy-boryslawiem-a-gdynia.html

zdjęcia za zgodą NAC

 

dodaj do notanika

3
Dodaj komentarz

1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Seweryn Wielezynski

Miasto mojej rodziny,miasto Gazoliny,miasto w ktorym sie urodzilem w maju 40 tym.Dla tego jestesmy przed tablica na ktorej widzi sie Marian Wielezynski.Mial nadzieje ze po wojnie wroci do swojej Gazoliny i do swojich doswiatczen.Dla Chemi Polskiej.Ojczyzna zapomniala kim on byl.

Piotr

Nazywam się Piotr Wieleżyński. Szukam swoich korzeni, chciałbym się dowiedzieć, czy jestem spokrewniony z Marianem Wieleżyńskim?
Więcej informacji o mnie podam na priv.
Pozdrawiam i czekam na kontakt

Piotr

mój e-mail: peter17@vp.pl

otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send