fbpx
lwow.info

Boże Narodzenie w Gaju Szewczenki

Jeśli znajdziecie się kiedyś we Lwowie w okresie świąt Bożego Narodzenia (czyli na początku stycznia), warto odwiedzić któreś z towarzyszących mu wydarzeń.

Ukraina ma bardzo bogatą tradycję świąteczną, ciekawe potrawy, kolorowe stroje i piękne kolędy. Wiele wydarzeń odbywa się w okolicach Rynku miasta, ale prawdziwym centrum staje się na święta lwowski skansen – Gaj Szewczenki. Poszliśmy zobaczyć, co się tam dzieje i wsiąkliśmy na 3 godziny, chociaż nawet nie wchodziliśmy do chatek, nie braliśmy udziału w warsztatach ani różnych dodatkowych płatnych atrakcjach. Pospacerowaliśmy, popróbowaliśmy pączków (tradycyjne słodycze bożonarodzeniowe), dzieci pośpiewały kolędy do mikrofonu, wyrecytowały wierszyki (czym zarobiły kolejne pączki), porzucały się śnieżkami.

Miło spędziliśmy czas, choć trochę się zawiodłam – wśród budek z napojami i smakołykami królowała komercja, pączki wyłacznie sklepowe, żadnych domowych :( był za to bardzo dobry kompot z suszonych owoców. Oprócz sceny, na której śpiewali (lub puszczali) kolędy, kilku miejsc gdzie też można było pośpiewać, oraz kilku warsztatów (m. in. robienia zabawek ze słomy) nie było zbyt wiele atrakcji. Wypadło wiele słabiej, niż np. organizowane w skansenie wycieczki w „noc muzeów”.

Mimo to, uważam, że jest to dobra odmiana dla zatłoczonego w tym okresie turystami centrum, a dodatkowo można zwiedzić bardzo ciekawy lwowski skansen – przystrojony świątecznie, w prószącym śniegu prezentował się wyjątkowo pięknie.

dojazd:

z centrum tramwajami 2,7,10 do przystanku „Szewczenkiwskij Haj”, dalej pieszo ul. Krupiarską i Czernecza Hora (ok. 10-15 min);

wstęp: dorośli 25 hr, dzieci >7 l. 10 hr

 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest