fbpx
lwow.info

Brzeżany – zamek (foto)

Od początków XVI w. przez ok. 200 lat Brzeżany należały do rodziny Sieniawskich. To właśnie oni wznieśli tu w połowie XVI w. potężną obronną renesansową rezydencję, która w następnych dziesięcioleciach była rozbudowaywana i urządzana, aż zyskała sobie miano Podolskiego Wawelu.

Zamek położony był na niedostępnym, podmokłym terenie  nad rzeką Złota Lipa, niejednokrotnie odpierał ataki Tatarów, Turków, Kozaków.

Po Sieniawskich właścicielami zamku byli Czartoryscy, a po nich Lubomirscy i Potoccy. Od końca XVIII w. nie był zamieszkały i po woli popadał w ruinę. Zniszczeń dokończyła II w. św.

Na dziedzińcu zamkowym znajduje się kościół, w którym przez stulecia spoczywali członkowie rodziny Sieniawskich. Kilka renesansowych nagrobków udało się uratować przed zniszczeniem w okresie powojennym, jeden z nich jest eksponowany w muzeum w Olesku.

Ciekawostka: w XVIII w. w zamku brzeżańskim mieszkali… komuniści. Księża komuniści, inaczej bartolomici ;) Poguglajcie sobie.

 

Wejście na teren zamku kosztuje 3 hr.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

co zosta lo z zamku śieniawskich w Brzeżanach to dopiero o pomstę do nieba woła a jeszcze w 1929 był – a teraz zostały tylko ruiny ruin

cytat
wynajeto kaplicę na skład wodk żydom, a równocześnie dobyto sie do grobowców, porozbijano trumny dla wyszukania w nich i zrabowania ostatnich wlasnosci spoczywajacych nieboszczyków.Więc karabele więc spinki , wiec klejnotami dziane guzy u kontuszów , wiec sygnety herbowe , wiec podkowki srebrne nawet zlupiono wydarto i sprzedano z obrazów za które sieniawscy placili niekiedy po kilka tysiecy dukatów , mniejsze rozebrano i rozkardziono a wieksze płótnba z rozkazu oficjalistów pocieto na wory
jak to nas kompromitowao – ksiąze austryiacki Ferdynand d Este który w latach 30 tych XIX wieku zwiedzał Brzeżany wyraził sie w następujący sposób Tyle nagromadzonych pamiatek sztuki i historii jak w tej kaplicy , mało gdzie znależć mozna ale tak barbarzyńskiego sponiewierania i znuiszczenia tychże – tylko w Brzezanach To zbeszczeszczenie tem dziwniejsze , ze dokonane przez ludzi , którzy zawsze za urtlareligijnych sie podaja

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest