Od początków XVI w. przez ok. 200 lat Brzeżany należały do rodziny Sieniawskich. To właśnie oni wznieśli tu w połowie XVI w. potężną obronną renesansową rezydencję, która w następnych dziesięcioleciach była rozbudowaywana i urządzana, aż zyskała sobie miano Podolskiego Wawelu.

Zamek położony był na niedostępnym, podmokłym terenie  nad rzeką Złota Lipa, niejednokrotnie odpierał ataki Tatarów, Turków, Kozaków.

Po Sieniawskich właścicielami zamku byli Czartoryscy, a po nich Lubomirscy i Potoccy. Od końca XVIII w. nie był zamieszkały i po woli popadał w ruinę. Zniszczeń dokończyła II w. św.

Na dziedzińcu zamkowym znajduje się kościół, w którym przez stulecia spoczywali członkowie rodziny Sieniawskich. Kilka renesansowych nagrobków udało się uratować przed zniszczeniem w okresie powojennym, jeden z nich jest eksponowany w muzeum w Olesku.

Ciekawostka: w XVIII w. w zamku brzeżańskim mieszkali… komuniści. Księża komuniści, inaczej bartolomici ;) Poguglajcie sobie.

 

Wejście na teren zamku kosztuje 3 hr.

dodaj do notanika

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

co zosta lo z zamku śieniawskich w Brzeżanach to dopiero o pomstę do nieba woła a jeszcze w 1929 był – a teraz zostały tylko ruiny ruin cytat wynajeto kaplicę na skład wodk żydom, a równocześnie dobyto sie do grobowców, porozbijano trumny dla wyszukania w nich i zrabowania ostatnich wlasnosci spoczywajacych nieboszczyków.Więc karabele więc spinki , wiec klejnotami dziane guzy u kontuszów , wiec sygnety herbowe , wiec podkowki srebrne nawet zlupiono wydarto i sprzedano z obrazów za które sieniawscy placili niekiedy po kilka tysiecy dukatów , mniejsze rozebrano i rozkardziono a wieksze płótnba z rozkazu oficjalistów pocieto na wory… Czytaj więcej »

otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send