Przed wojną Truskawiec, miejscowość słynąca z wód mineralnych, położona kilkanaście kilometów od Drohobycza, była jednym z trzech najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. 

Wypoczywały tu i leczyły się elity II RP, politycy, artyści, ludzie kultury, pisarze, inteligencja oraz całe rzesze zwykłych obywateli, o wygodę których dbał zarząd zdrojowiska. Truskawiec przyjmował rocznie kilkanaście tysięcy gości, którzy kwaterowali się głównie w drewnianych willach i pensjonatach w szwajcarskim stylu rozrzuconych na wzgórzach wokół parku zdrojowego. Było ich ponad 200. Część z nich udało mi się dopasować do przedwojennych pocztówek:

Po wojnie władza sowiecka rozszerzyła działalność uzdrowiska, niszcząc przy okazji jego kamerlaną atmosferę, zalała betonem deptak, wybudowała sanatoria-molochy na tysiące miejsc. Z dawnego Truskawca zostało niewiele, ale jeszcze gdzieniegdzie, między nowymi budynkami widnieją stare wille przypominające o atmosferze przedwojennego uzdrowiska.

 

Zobacz wszystkie zdjęcia:

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send