lwów wycieczki lwów przewodnik po lwowie

Brzuchowice

Mam sentyment do Brzuchowic. Przypominają mi bardzo podwarszawski Anin, w którym mieszkałam jako dziecko. Te same sosnowe lasy, te same drewniane, letniskowe wille…

Brzuchowice to dawna wieś, która należała do miasta Lwów, założona na podstawie przywileju Władysława Warneńczyka w XV w. W XIX w. dostrzeżono walory klimatyczne Brzuchowic. Były one chętnie odwiedzanym letniskiem, zwłaszcza po doprowadzeniu do miejscowości połączenia kolejowego (kolej Tomaszowska, 1885 r.). W 1889 r. gmina Lwowa wydzieliła część obszaru leśnego na terenie Brzuchowic pod budowę domów letniskowych, ale pod warunkiem zachowania leśnego charakteru miejscowości. Utworzono także obszerny park. W 1906 r. z inicjatywy prywatnej powstał zakład kąpieli mineralnych.

Brzuchowice mogły się także pochwalić tym, że przez siedem miesięcy w 1901 r, po ucieczce z więzienia, mieszkał tu Józef Piłsudski, który w okolicznych parowach robił próby z bombami domowej roboty, a także, że w okolicznych lasach odbyło się pierwsze w historii ognisko harcerskie, rozpalone przez Andrzeja Małkowskiego.

Miejscowość rozwinęła się aktywnie w okresie międzywojennym – tylko w latach 1920-26 powstało 70 nowych willi. Wybudowano kościół, sierociniec, szkołę, pomieszczenia kolonii dla dzieci, ośrodek przysposobienia wojskowego, kąpielisko z piaszczystą plażą, a nawet skocznię narciarską!

Dziś Brzuchowice są podlwowską miejscowością, w której co roku powstają nowe osiedla mieszkaniowe, nie zawsze z zachowaniem jej leśnego charakteru; sąsiadują tu ze sobą nowoczesne wille i te stare, z drewnianymi werandami dla dawnych letników, dziś dożywające swoich dni.

źródła:

J. Żydaczewski, Brzuchowice: Komitet Pokazu 20-lecia pracy samorządowej, 1938

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Dzień dobry!
Obrazy bardzo przypominają Kolumnę, część podłódzkiego Łasku. Drewniane wille w lesie z werandami. Niestety duża część tych budynków została zniszczona lub sama się rozpadła. Ale do niedawna bardzo klimatycznie tam było.
Jak będę we Lwowie muszę odwiedzić Brzuchowice, nigdy tam nie byłem.
Pozdrawiam, MŁ.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest