GlińskoMiejscowość między Żółkwią a Krechowem.

Do zobaczenia:

  • grodzisko
  • słup upamiętniający zwycięstwo nad Turkami w 1672 r.
  • cmentarz
  • cmentarz wojskowy z I w. św.
  • cerkiew
  • drewniana dzwonnica
  • kapliczka w polu

Glińsko z Czeremożnią, Berdygami, Zawadą, Zaryskami i Szarpanką, wieś, pow. żółkiewski, o 5,5 kil. na zachód od Żółkwi oddalona, nad Derewenką i Bzynką.
Ludność 1322 w tem rzym kat 263 należących do parafii w Żółkwi, gr kat 1043, reszta izrael.
Parafia gr kat w miejscu. Wieś ta posiada kopalnię brunatnego węgla kamiennego. Również znajduje się tutaj fabryka naczyń fajansowych. Fabryka ta produkuje także fajki stambułkami zwane i inne gliniane naczynia; wszystkie te produkta wywożą i sprzedają we Lwowie, na całem galicyj. Podolu, w Bukowinie i Mołdo-Wołoszczyźnie.
Jest tu szkoła etatowa o 1 nauczycielu i bracka skarbona robotników kopalni brunatnego węgla kamiennego Feliksa Langa. Naczynia fajansowe z fabryki w Glińsku zostały podczas wystawy publicznej w Wiedniu 1835 r. zakupione do użytku dworu cesarskiego.
Posiadłość większa była własnością Juliana i Zofii z Jędrzejowiczów małżonków Czerwińskich; drogą kupna przeszła była na włąsność Władysława i Honoraty z Kulczyckich małżonków Głowackich. Obecnie podzielona na kilka części; z tych jedna jest własnością Grodzickich.
[Słownik Geograficzny]

Glińsko jest jedną z najstarszych miejscowości na Roztoczu. Przed na długo przed założeniem Żółkwi przebiegał przez nie szlak handlowy ze Lwowa do Chełma. Pierwsza wzmianka o nim, jako o grodzie o nazwie Szczekotyn,
pochodzi z 1242 r. ( Litopys Halicko-Wołyński).

  •  
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Witam! Jestem z Nowogrodżca ( 30 km od Zgorzelca). Moja babcia pochodzi z Glińska. Ma teraz 83 lata i nie była tam od 1944, kiedy z rodziną z tamtąd uciekała przed UPA. Masz może jeszcze jakieś zdjęcia tej miejscowosci. Może wiesz, czy żyją tam jeszcze jacyś Polacy. Za wszelkie informacje będę wdzięczny.

inne zdjęcia Glińska są tu:
http://fotokresy.com/szukaj.php?slowo=glinsko
ale są to głównie zdjęcia z cmentarza. Sama chętnie bym się czegoś dowiedziałą o tej miejscowości i o kapliczce w polu.
Pozdrawiam.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest