Wyjątkowo piękne i dobrze zachowane secesyjne wnętrze ukrywa kamienica Segala na prospekcie Szewczenki. Dzięki wycieczce zorganizowanej przez powstające Muzeum im. Iwana Lewińskiego udało się wejść do środka, aby bejrzeć te cuda. Niestety w pomieszczeniach mieszczą się biura i normalnie nie są one dostępne dla zwiedzających.
Adolf Segal
Bogaty adwokat rodem z Drohobycza, który osiedlił się we Lwowie. Sam mieszkał przy ul. Karola Ludwika 29 (obecnie Prospekt Swobody), kamienica przy Chorążczyzny była jego inwestycją. W 1910 r. Segal przeprowadził się na stałe do Wiednia, gdzie zmarł w 1936 r.
Kamienica Segala
Wybudowana w l. 1904/5 przez biuro projektowe Ulam-Kędzierski, z fasadą projektu Tadeusza Obmińskiego. Po wyjeździe do Wiednia właściciel sprzedał kamienicę. W okresie międzywojennym mieściły się tu biura.
Wchodzimy przez głowne wejście, umieszczone przy ul. Czajkowskiego (d. Chorążczyzna). Na drzwiach wejściowych zwraca uwagę ciekawa secesyjna klamka. Zaraz za drzwia,i odnajdujemy informację o firmie budowlanej (przez osobiste konflikty pominieto udział Tadeusza Obmińskiego – projektatnta fasady). Klatka schodowa jest wyłożona sztucznym marmurem. W pomieszczeniach biurowych zachowały się piece, kominek, oryginalne drzwi i okna a nawet ozdobne aplikacje z tkaniny.
źródła
https://www.facebook.com/Levynskyi/
zdjęcia wnętrza pochodzą z 2017 r., widok zewnętrzny – 2014 r.