fbpx

Kamienica Segala – wnętrza

Wyjątkowo piękne i dobrze zachowane secesyjne wnętrze ukrywa kamienica Segala na prospekcie Szewczenki. Dzięki wycieczce zorganizowanej przez powstające Muzeum im. Iwana Lewińskiego udało się wejść do środka, aby bejrzeć te cuda. Niestety w pomieszczeniach mieszczą się biura i normalnie nie są one dostępne dla zwiedzających. 


Adolf Segal

Bogaty adwokat rodem z Drohobycza, który osiedlił się we Lwowie. Sam mieszkał przy ul. Karola Ludwika 29 (obecnie Prospekt Swobody), kamienica przy Chorążczyzny była jego inwestycją. W 1910 r. Segal przeprowadził się na stałe do Wiednia, gdzie zmarł w 1936 r.

Kamienica Segala

Wybudowana w l. 1904/5 przez biuro projektowe Ulam-Kędzierski, z fasadą projektu Tadeusza Obmińskiego. Po wyjeździe do Wiednia właściciel sprzedał kamienicę. W okresie międzywojennym mieściły się tu biura. 

Wchodzimy przez głowne wejście, umieszczone przy ul. Czajkowskiego (d. Chorążczyzna). Na drzwiach wejściowych zwraca uwagę ciekawa secesyjna klamka. Zaraz za drzwia,i odnajdujemy informację o firmie budowlanej (przez osobiste konflikty pominieto udział Tadeusza Obmińskiego – projektatnta fasady). Klatka schodowa jest wyłożona sztucznym marmurem. W pomieszczeniach biurowych zachowały się piece, kominek, oryginalne drzwi i okna a nawet ozdobne aplikacje z tkaniny. 

 

źródła

https://www.facebook.com/Levynskyi/

zdjęcia wnętrza pochodzą z 2017 r., widok zewnętrzny – 2014 r.

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest