Kresy pamięci #0007: Zakład art. fotograficzny M. Hegedüs

Zakład art. fotograficzny M. Hegedüs
Pierwszy krajowy zakład art. graficzny elektrycznie urządzony
w Lwowie Rynek 12
Fotocynkografia. Autotypia. Chromotypia. Światłodruk.
Klisze przechowuje się
Nr klisze

Elektryczność pojawiła się we Lwowie w 1894 r. wraz z tramwajem elektrycznym – pierwszym na dawnych ziemiach polskich. Jednym z pierwszych gmachów publicznych we Lwowie, które posiadały oświetlenie elektryczne był Teatr Wielki (Opera), otwarty w 1900 r.

Techniki graficzne:
Fotocynkografia (źródło): Druk płaski z form cynkowych wykonanych fotomechanicznie.
Autotypia (źródło): proces fotochemiczny przygotowania kliszy drukarskiej siatkowej i reprodukcji poligraficznej wielotonalnych oryginałów. Obejmuje sfotografowanie oryginału przez raster, skopiowanie otrzymanego zrastrowanego negatywu na płytę cynkową lub miedzianą i wytrawienie jej w roztworze kwasu.

Chromotypia: druk kolorowy.

Światłodruk (źródło)Używa się płyt szklanych (10-12 mm), które pokrywa się cienką warstwą żelatyny światłoczułej (z dodatkiem dwuchromianu potasowego). Do płyty przykłada się negatyw, przykrywa szybą i naświetla światłem dzienny ok. 1 godz. Następnie płucze się w wodzie – naświetlone części żelatyny uległy utwardzeniu, nie naświetlone nie stwardniały i dlatego ulegają wypłukaniu. Fragmenty częściowo naświetlone rozpływają się proporcjonalnie do ilości światła, dając w odbitce półtony. W ten sposób na początkowo gładkiej powierzchni żelatyny uzyskuje się delikatny relief. Wywołaną płytę osuszamy, a następnie zwilżamy wodą. Miejsca utwardzone nie przyjmują wody, przeciwnie niż miejsca częściowo utwardzone czy zupełnie wypłukane. Nałożona farba zatrzymuje się jedynie w miejscach niezamoczonych. Światłodruk odbija się w prasie płaskiej o cylindrycznym tłoku. Pozwala na drukowanie niezwykle dokładnych reprodukcji dzieł sztuki i oddawanie subtelnych niuansów kolorystycznych. Nakład jest ograniczony do ok. 700-1000 druków z formy.

datowanie: 1900-1914

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest