Międzyboż stał się słynny w XVIII w., kiedy osiedlił się w nim słynny rabin i cadyk Baal Szem Tow, twórca chasydyzmu na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej, zwany także żydowskim Lutrem.

W roku 1734, w wieku 36 lat Rabbi Izrael objawił się światu. Osiadł w Międzyborzu gdzie szybko zyskał sławę cudotwórcy i świętego. Wówczas to zaczął być znany jako Baal Szem Tow – Pan Dobrego Imienia (tytułu Baal Szem używano w stosunku do swiętych mężów i cudotwórców którzy czynili cuda za pomocą manipulacji literami Boskiego Imienia). Jego sława szybko się rozszerzała i wielu słynnych znawców Tory stało się jego uczniami. To były właśnie początki ruchu który zaczął być znany jako chasidus (chasydyzm). Nauki Baal Szema w dużym stopniu oparte były na kabalistycznych dziełach AriZala (Rabin Jicchak Luria (1534-72)) ale to on pierwszy sprawił,  że stały się dostępne nawet dla prostych Żydów. Baal Szem Tow podkreślał znaczenie i wagę modlitwy, miłości Boga i miłości do Żydów. (…)

Ogólnie w naukach Baal Szema było mało elementów zupełnie nowych i wcześniej nieznanych, niemniej jednak zrewolucjonizowały one świat żydowski. Już w chwili śmierci Baal Szema chasydyzm miał około 10 000 zwolenników i coraz dynamiczniej sie rozwijał. (źródło)

 

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send