Muzeum Kresów #21: centralny odkurzacz

Lwowskie kamienice przed stu laty miały udogodnienia, o których nam się nie śniło. 

W dwóch budynkach w centrum Lwowa natrafiłam na pozostałości po systemie centralnego odkurzania. W mieszkaniach znajdują się okrągłe otwory, sygnowane przez Commandit Gesellschaft Vacuum Cleaner Wien. Rury biegną w ścianach przez cały budynek do zbiornika, w którym gromadzi się kurz – w mieszkaniu wystarczy podłączyć rurę. Teraz takie rozwiązanie stosuje się czasem w domach jednorodzinnych. Jego niewątpliwą zaletą jest cicha praca.

Odkurzacz centralny, Lwów
Odkurzacz centralny, LwówWyjścia są także na korytarzach – kiedyś schody na klatkach schodowych również były pokrywane dywanami. Całość napędza silnik, prawdopodobnie elektryczny, bo budynki, wyposażone w to zmyśne urządzenie pochodzą w pocz. XX w., kiedy elektryka we Lwowie już była.

Znalazłam ciekawe zdjęcia, co prawda nie lwowskie, ale myślę że we Lwowie odbywało się to tak samo: w zależności od końcówki można było odkurzyć podłogę lub… gospodarza ;)

odkurzacz centralny

odkurzacz centralny

(zdjęcia ze strony: http://www.searshomes.org/index.php/2011/11/07/addies-house-as-seen-in-addies-time/)

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest