fbpx
lwów przewodnik lwów wycieczki

Najpiękniejsze anioły Cmentarza Łyczakowskiego

Pozostajemy przy cmentarnych tematach. Dziś chcę Wam zaproponować spacer po cmentarzu jak po parku pełnego pięknych rzeźb. Nie będziemy wspominać ani o dzielnych bohaterach, ani o zasłużonych postaciach. Poszukamy natomiast najpiękniejszych rzeźb nagrobkowych.

Ciekawa jestem, ile z nich napotkaliście podczas swoich spacerów po Cmentarzu Łyczakowskim? A może macie własne, ulubione anioły? Oto moje propozycje.

Maria Miączyńska

Jedyna w swoim rodzaju kompozycja na Cmentarzu Łyczakowskim przedstawia schowanego w grocie anioła, który czuwa nad snem młodo zmarłej dziewczyny. Autorem projektu jest Parys Filippi, krakowski artysta, przyjaciel Matejki i Grottgera. Nagrobek wykonano prawdopodobnie w latach 60. XIX w. Znajduje się na nim także wzruszające epitafium: Gdy ją anielskie odwołały hasła / W jutrzence życia błysnęła i zgasła / Ach, jakże różny niesie twój zgon skutek / Radość niebiosom, a rodzicom smutek.

nagrobek Marii Miaczyńskiej / Parys Filippi

Nagrobek Krówczyńskich

Wyniosła postać anioła na piedestale, który przysiadł niczym dama na eleganckim spotkaniu zdobi nagrobek rodziny Krówczyńskich. Postać wyszła spod dłuta Tadeusza Barącza, jednego z najbardziej utalentowanych rzeźbiarzy lwowskich. Zamówił go dla swojej, zmarłej w wieku 28 lat na gruźlicę żony Ludwiki Ignacy Krówczyński. Nagrobek pochodzi prawdopodobnie z lat 80. XIX w.

nagrobek Krówczyńskich / Tadeusz Barącz

Franciszek Richter

Lwowski wydawca i księgarz, zmarły w 1883 r. spoczywa pod masywnym kamieniem, o który opiera się naturalnej wielkości postać anioła z ogromnymi skrzydłami, bodaj największymi na Cmentarzu Łyczakowskim. Autorem rzeźby jest specjalista od cmentarnych aniołów, Julian Markowski, właściciel wielkiej firmy kamieniarskiej, która działała we Lwowie pod koniec XIX w., a w młodości powstaniec styczniowy i wędrowny aktor.

nagrobek Franciszka Richtera, Julian Markowski

Marceli Ciemirski

Kolejny anioł, górujący nad sąsiednimi nagrobkami, niby wznoszący się do nieba, znajduje się na nagrobku Marcelego Ciemrskiego, lwowskiego botanika, zmarłego w 1885 r. Autorem rzeźby jest Julian Markowski.

nagrobek Marcelego Ciemirskiego, Julian Markowski

Nieznany

Romatyczna skrzydlata dziewczęca postać stoi na nagrobku, niestety nie zapisałam nazwiska osoby pochowanej. Autor nieznany.

anonimowy anioł

Nagrobek Skrypciów

Filigranowa postać anioła, który niemal unosi się w powietrzu została wykonana przez firmę kamieniarską Ludwika Tyrowicza na pocz. XX w.

nagrobek todziny Skrypciów, Ludwik Tyrowicz

Grobowiec Glattych i Lefkich

Grobowca strzegą dwie postacie aniołów w chłopięcych fryzurach. Figury w stylu Art Deco oraz całą dekorację rzeźbiarską wykonał Bronisław Wiktor, znany także jako projektant kościołów.

grobowiec Glattych i Lefkich / Bronisław Wiktor

Nieznany

Anioł w męskiej postaci, nieznanego autora. Nie zapisałam takze nazwiska pochowanej tu osoby, ale sposobała mi się postać w stylu Arty Deco, o prostych, eleganckich formach, opierająca się na krzyżu, niczym na mieczu.

anonimowy anioł

Anioł z katakumb Cmentarza Orląt

Grubo ciosany anioł w stylu Art Deco.

anioł z katakumb Cmentarza Orląt

Ihor Biłozir

Współczesna rzeźba na mogile ukraińskiego kompozytora Ihora Biłozira. Nie znam autora.

nagrobek Ihora Biłozira

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Dzień dobry!

Katarzyno, drugi syn też godny Mamy, widziałem w KG. Gratuluję 😃

W zeszłym roku ja też zapalałem znicze z synem, aż wierzyć się nie chce, że już przez rok nie byłem we Lwowie.

Pozdrawiam, MŁ

Anioł na grobowcu Krówczyńskich jest przepiękny! Bardzo podoba mi się również współczesny grobowiec znajdujący się po lewej stronie tuż przed wejściem na Cmentarz Orląt (bodajże trzeci licząc od alejki), przedstawiający łódź Charona płynącą po Styksie. Kompozycja że szkła i brązu bardzo się wyróżnia na tle innych powojennych nagrobków.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest