fbpx

Odessa nieoczywista #5: 12 krzesło

Często się zdarza, że przedstawiana na pomniku postać siedzi na krześle. Ale pomnik samego krzesła? 

Trzeba przyznać, że rzadko się zdarza, aby krzesło stało puste. Zazwyczaj ktoś siedzi na nim i robi sobie pamiątkowe zdjęcie. Latem jest to nawet kolejka chętnych! 

Ilf i Pietrow

Pomnik upamiętnia tak naprawdę w oryginalny sposób dwóch radzieckich pisarzy – Ilję Ilfa i Jewgienija Pietrowa. Obaj urodzili się w Odessie i zasłynęli napisaną wspólnie książką „12 krzeseł”, której akcja rozgrywa się w latach 20. XX w. w ZSRR. Bohater powieści, Hipolit Matwiejewicz Worobianinow dowiaduje się, że jego teściowa ukryła brylantową biżuterię w jednym z dwunastu krzeseł z kompletu. Niestety, w międzyczasie wybuchła rewolucja, a Rosję ogarnął chaos i meble ciotki trafiły w różne miejsca. W poszukiwaniu rodzinnego skarbu poczciwemu Hipolitowi, człowiekowi starej daty, który nie przyzwyczaił się jeszcze do nowych porządków w Sowieckiej Rosji pomaga Ostap Bender, człowiek o mocno mętnym życiorysie, ale za to potrafiący odnaleźć się w każdej sytuacji Wielki Kombinator. Aby zdobyć kolejne krzesła, Bender nie zawaha się podać się za artystę malarza, inspektora ochrony przeciwpożarowej, urządzić turniej szachowy, założyć tajną organizację, a nawet – ożenić się. 

Jak się domyślacie, po drodze nasi bohaterowie mają masę zabawnych przygód. Kto nie czytał – polecam lekturę (najlepiej zabrać ze sobą w podróż do Odessy), książka doczekała się już kilku polskich tłumaczeń, a także obejrzenie filmu, który również występuje w róznych wersjach, w tym radzieckiej, polskiej (z Dymszą w głównej roli) i amerykańskiej. Moją ulubioną jest ekranizacja z udziałem Andrieja Mironowa, kultowy film na obszarze dawnego ZSRR ze światną grą aktorską i genialną muzyką. 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest