fbpx

Willa Sosnowskiego

Na skrzyżowaniu ulic Czuprynki i Lewińskiego we Lwowie stoi niecodzienny budynek – gmach, który z powodzeniem realizuje powiedzenie „mój dom – moja twierdza”, a uwagę przechodniów zwraca jego imponująca sylwetka przypominająca średniowieczne zamczysko z górującą nad okolicą wieżą. 


Kamienicę wybudował dla siebie i swojej rodziny Józef Sosnowski. Budynek powstawał w dwóch etapach – 1901-1902 (główna część z wieżą) i 1907-1908 (boczne skrzydło od strony ul. Lewińskiego). Sosnowski był początkowo związany z biurem projektowym Iwana Lewińskiego, od niego też kupił parcelę. W podwórzu do dziś zachowały się dawne zabudowania fabryczne, później wykorzystywane jako stajnie – dziś biura i mieszkania prywatne. 

Willa Sosnowskiego. Lwów, 2017

Willa Sosnowskiego. Lwów, 2017
Cegła z fabryki Lewińskiego w podwórzu

Później Sosnowski usamodzielnił się i razem z Alfredem Zachariewiczem prowadził własne przedsiębiorstwo budowlane, które specjalizowało się w konstrukcjach żelbetowych. Niezwykłe formy budynku były jednocześnie reklamą nowego materiału i jego możliwości. 

fot. Wikipedia

Ozdobami surowej bryły są bajkowe wykusze, balkoniki, okna naśladujące romańskie biforia i triforia, ażurowe balustrady i piękne okucia:

Willa Sosnowskiego. Lwów, 2017

Pozostałości malowideł na łuku nad wejściem: 

Willa Sosnowskiego. Lwów, 2017

Dom od podwórza:

Willa Sosnowskiego. Lwów, 2017

 

Willa jest jednym z punktów wycieczki Na willach

Zobacz wszystkie zdjęcia:

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest