fbpx

Podatkowa

Jak spędziłam przyjemne (!) popołudnie w Urzędzie Skarbowym. 

Brzmi abstrakcyjnie, prawda? A jednak. Na Ukrainie przedsiębiorcy korzystający z systemu tzw. „jedynego podatku”, czyli podatku ryczałtowego, mają obowiązek co kwartał składać zeznanie podatkowe. Zeznanie to w niczym nie przypomina polskiego PITa – formularz ma zaledwie 4 strony, wpisuje się swoje dane, rodzaj prowadzonej działalności, wysokość dochodu i wysokość podatku. Do wypełnienia w 2 minuty.

Tym razem dodatkowo nie było kolejki przed okienkiem, więc cała procedura zajęła nie więcej niż 5 minut. Dzięki temu zdążyłam jeszcze do skarbowej stołówki na obiad. Lwowska skarbówka posiada własną kuchnię i… piekarnię. W piekarni wypiekane są drożdżówki według własnych receptur, podobno smakują tak dobrze jak za czasów Związku Radzieckiego i nie ma drugiego miejsca we Lwowie gdzie są tak dobre drożdżówki. Trzeba przyznać, że rzeczywiście są wyśmienite. Można je kupić w kiosku lub w „kawiarni” na poziomie -1 (tam gdzie okienka obsługujące petentów), kosztują grosze, 2 czy 3 hrywny (poniżej 1 zł).

W prawym skrzydle, na tym samym poziomie -1, znajduje się stołówka. Można wejść do niej także z zewnątrz – przez parking z prawej strony budynku. Stołówka jest dostępna dla wszystkich, działa do 17.00. Zjadłam bardzo smaczną zupę pomidorową, która kosztowała 5 hr (1,30 zł). Polecam, gdybyście byli w okolicy (na przykład zgłodnieli po spacerze w parku stryjskim).

Budynek Urzędu Skarbowego (po lwowsku „Podatkowa”) zaprojektowano w 1977 r. jako gmach komitetu wojewódzkiego partii. Budowę rozpoczęto w l. 80-tych XX w., ale nie ukończono jej w związku z rozpadem Związku Radzieckiego. W latach 90-tych ukończono budynek z przeznaczeniem na Urząd Skarbowy. Legenda mówi, że znajdują się w nim schrony atomowe ;)

Podatkowa stoi w miejscu, gdzie przed wojną trenowała jedna z najlepszych lwowskich drużyn piłkarskich – „Czarni”.

Budynek jest w stylu radzieckiego powojennego modernizmu. Ma kształt dwóch połączonych ze sobą łuków. Jego wysokość wynosi 53 m. – jest to najwyższy biurowiec we Lwowie.

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest