Lwów. Przestrzeń synagog

We wrześniu otwarto we Lwowie miejsce pamięci o nazwie „Przestrzeń Synagog”. 

Żydzi we Lwowie

Przed wojną we Lwowie funkcjonowało ok. 20 synagog, a 1/3 ludności stanowili Żydzi. Do niedawna przyjeżdżający do Lwowa turyści nie mieli zbyt wielu okazji, aby się czegokolwiek o nich dowiedzieć: jedyne pozostałości w dzielnicy żydowskiej – ruiny synagogi Złota Róża stały zasłonięte parkanem, a dostać się do nich można było tylko przez knajpę, w której w ramach atrakcji proponowano selfie w kapeluszu z pejsami.

Lwowscy przewodnicy także raczej omijali ten temat, jeśli nie było na niego spacjalnego zamówienia: Centrum Historii Miejskiej organizując w zeszłym roku szkołę letnią poświęconą tematyce żydowskiej zrobiło eksperyment – zamówiło dla słuchaczy wycieczki po Lwowie, nie precyzując, w jakim celu przyjechali do Lwowa. Oprowadzało kilku różnych przewodników. Żaden ani razu nie wspomniał słowem o lwowskich Żydach.

 

Przestrzeń Synagog

W tym roku teren wokół dawnej synagogi Złota Róża został uporządkowany, postawiono pamiątkowe tablice z urywkami wspomnień tych, którzy przeżyli Zagładę. Zaznaczono miejsce, gdzie znajdowała się stara lwowska synagoga, później używana jako bet hamidrasz (miejsce studiowania Tory), galeria dla kobiet i przejście do rytualnej łaźni (mykwy).

Projekt jest bardzo ładny, nowoczesny, bez zbędnego patosu, aluzji do pieców gazowych i ram kolejowych, ale swą prostotą łapiący za serce i skłaniający do zadumy o świecie, którego już nie ma. Można tu przysiąść na chwilę w ciszy, podczas kiedy kilkanaście metrów dalej, na miejscu Wielkiej Miejskiej Synagogi wciąż stoją kawiarniane stoliki, słychać gwar, śmiechy i życie toczy się dalej…

adres:

Starojewrejska 39

 

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest