fbpx

Szepietówka. Muzeum Ostrowskiego

Marzyłam o tym, żeby zobaczyć ten obiekt na własne oczy, od kiedy dostałam w prezencie książkę o sowieckich mozaikach. Muzeum Ostrowskiego w Szepietówce.

Nikołaj Ostrowski

Jedyny turystyczny obiekt w Szepietówce. W dodatku stworzony po to, aby sławić postać, którą Wikipedia litościwie nazywa „radzieckim pisarzem”, a który w rzeczywistości był zdeklarowanym bolszewikiem, ochotnikiem w czasie sowieckiego najazdu na Polskę (miał 16 lat), poważnie rannym pod Lwowem w 1920 r. Pracował w policji politycznej, a wsławił się dwiema książkami propagandowymi (drugiej nie ukończył, bo Pan litościwie zabrał go do siebie… albo w jakieś inne miejsce wieku 32 lat). 

Jego powieść „jak hartowała się stal” była obowiązkową lekturą w PRL, tak samo jak w Związku Radzieckim, w którym to kraju przetłumaczono ją na 75 miejscowych języków i wydano w łącznym nakładzie prawie 54 mln egzemplarzy. Autor pisał ją przez cztery lata, mnie więcej tyle samo, ile uczęszczał do szkoły. Oryginalny tekst został mocno okrojony przez cenzurę. Książka była także wielokrotnie ekranizowana, oczywiście w tzw. bloku wschodnim – jeszcze w 1999 r. powstał chiński serial na jej podstawie :o

Muzeum w Szepietówce

Po takim wstępie zrozumiałym stanie się, dlaczego w budowę muzeum ówczesne władze włożyły tyle sił i energii. Powstało ono w latach 1974-79 i zalicza się do najbardziej niezwykłych w formie muzeów świata. Okrągła budowla, zgodnie z zasadami modernizmu unosząca się niejako nad ziemią, została w całości pokryta czerwoną mozaiką o nieregularnej formie, naśladującą łopoczącą na wietrze flagę (oczywiście sowiecką). Nad mozaiką pracowało jednocześnie ponad 80 osób, ma ona 2500 m2 i zużyto na nią 25 milionów elementów. Znajduje się ona także na wewnętrznym kręgu oraz u dołu czerwonego „obwarzanka”. W efekcie powstało coś, co oglądane z bliska robi rzeczywiście niesamowite wrażenie. 

Dopełnieniem zespołu jest pomnik Ostrowskiego, który z rozwianym włosem wynurza się z czegoś bliżej nieokreślonego, oraz elementy industrialne (pisarz pracował na kolei oraz elektrowni) – między innymi stojący na słupie parowóz. 

Gdzieś czytałam, ale nie mogę teraz znaleźć gdzie, że przy budowie fundamentów zamurowano kapsułę z listem do przyszłych pokoleń, które będą żyły w „socjalistycznym raju”. 

Nie wiem, jakim cudem, ale muzeum propagandowego pisarza nadal działa. Nie można powiedzieć, że ma się dobrze, bo w każdej chwili może je zmyć fala dekomunizacji, która ostatnio na Ukrainie mocno przyspieszyła, nie wiem więc, czy uda mi się jeszcze kiedyś zobaczyć samą ekspozycje (tym razem przyjechaliśmy już po godzinach otwarcia). 

źródła:

https://shepetivka.com.ua/…smalty.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niko%C5%82aj_Ostrowski

https://ru.wikipedia.org…1%8C

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest