fbpx

Willa Bauera

Włócząc się po Lwowie napotkałam na ciekawą willę w zupełnie nieoczekiwanym dla siebie miejscu – między blokowiskiem a koszarami.

Dom powstał pod koniec XIX w., zaprojektował go dla siebie i swojej rodziny architekt Bronisław Bauer. Blokowiska jeszcze wtedy oczywiście nie było, a ponad koszarami rozciągał się niezwykle malowniczy widok na wieże starego miasta, miejsce więc zostało wybrane z rozmysłem.

łwów willa bauera
lokalizacja na mapie z 1910 r. / www.lvivcenter.org

Willa ma asymetryczną fasadę z wieżyczką, zdobią ją ceramiczne płytki i cegła klinkierowa w różnych odcieniach oraz kolorowa dachówka.

Lwów, willa Bronisława Bauera, 2016

Nad jednym z okien znajduje się emblemat przywodzący na myśl symbole masońskie, jednak wytłumaczenie jest dużo prostsze – właściciel był w końcu budowniczym i jednym z założycieli Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie. Podobny znak możemy zobaczyć na gmachu, w którym była siedziba Towarzystwa.

Lwów, willa Bronisława Bauera, 2016

Z tyłu zachowała się przeszklona, drewniana weranda.

Lwów, willa Bronisława Bauera, 2016

Po wojnie, podobnie jak w willi „Julietka”, w budynku umieszczono przedszkole. Działa ono do dziś.

Bronisław Bauer urodził się w r. 1851. Prawdopodobnie zginął (lub zmarł) w czasie II wojny światowej – data i miejsce pozostają nieznane. Zaprojektował szereg kamienic we Lwowie, a także gmachów publicznych, m. in. szkołę im. Konarskiego.

Uzupełnienie. Jak się dowiedziałam dzięki moim czytelnikom, tylko część willi jest zajmowana przez przedszkole. Część jest wciąż zamieszkana przez rodzinę-spadkobierców dawnych właścicieli, którzy starają się o odzyskanie budynku. Osoby repatriowane ze Lwowa nie mają takiej możliwości, w odróżnieniu od tych, którzy ze Lwowa nie wyjechali. Co jednak najciekawsze, to są… nasi znajomi :)

 

Obejrzyj wszystkie zdjęcia:

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bronis%C5%82aw_Bauer

Вілла Бруно Бауера. Невідомий Львів

http://pohlyad.com/zhyttya/n/4254

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest