Zakręcony Lwów #6: panny na Głębokiej

W wirze pracy, wyjazdów prywatnych i zawodowych coraz mniej czasu na odkrywanie nowych zakątków Lwowa i dzielenie się nimi z Wami. Za to dziś wypłyniemy na Głęboką… nie, nie wodę. Ulicę.

Kamienica przy ul. Głębokiej 10 powstała w 1910 r. Cała secesyjna pierzeja była jednym z ostatnich projektów architekta Augusta Bogochwalskiego, zrealizowanym już pojego śmierci.  Zazwyczaj drzwi wejściowe są zamknięte, ale właśnie trwał remont jednego z mieszkań, robotnicy wciąż kursowali w obie strony i udało mi się wśliznąć do środka, a dzięki uprzejmości jednego z majstrów obejrzeć także remontowane mieszkanie.

Lwów 2016. Ul. Głęboka 10

klatka schodowa

Sama klatka ma standardową konstrukcję, nie zachwyca fantazyjnym kształtem czy wyszukaną dekoracją, nie zwraca uwagi nadzwyczajną urodą kuta balustrada. Na podłodze leżą ciekawe, charakterystyczne dla wnętrz lwowskich kamienic płytki.

Lwów 2016. Ul. Głęboka 10

Ale na suficie, a także na półpiętrach znajdują się, jakimś cudem zachowane (albo oddrapane spod warstw wapna?) ozdobne malowidła, przedstawiające kwiaty, a także alegorie 4 pór roku, góry i niziny.

 

Lwów 2016. Ul. Głęboka 10

Lwów 2016. Ul. Głęboka 10

Lwów 2016. Ul. Głęboka 10

 

Największe malowidło znajduje się na ostatnim piętrze, zdobi sufit klatki schodowej. Przedstawia ono nagie panny w pozach tanecznych.

Lwów 2016. Ul. Głęboka 10

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

źródła:

https://uk.wikipedia.org/

 

 

dodaj do notanika

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x