fbpx
rynek w Rohatynie / lwow.info

Z Rohatyna w świat

Dziś o dwóch postaciach, które zrobiły światową karierę, a których korzenie wywodzą się z Rohatyna – niewielkiego miasteczka na południe od Lwowa.

Roksolana

Nałożnica, a później najbardziej wpływowa żona sułtana tureckiego Sulejmana Wspaniałego, żyła w XVI w. Roksolana nie jest jej prawdziwym imieniem – prawdopodobnie nazywała się Anastazja (w polskim piśmiennictwie także Aleksandra) Lisowska i była córką rohatyńskiego popa. Jako nastolatka została wzięta w jasyr i jako branka sprzedana w Konstantynopolu na targu niewolników. Tam kupił ją Ibrahim Pasza i podarował wstępującemu na tron młodemu Sulejmanowi. Nie wiadomo, dlaczego wybrał właśnie ją, bo podobno nie była zbyt piękna. Zyskiwała jednak przy bliższym poznaniu i szybko owinęła sobie sułtana wokół małego palca.

Roksolana - Anton Hickel, 1780
Roksolana – Anton Hickel, 1780

Urodziła mu szóstke dzieci, w tym przyszłego sułtana Selima II, a w końcu została wyzwolona i odbył się bezprecedensowy w historii Imperium Osmańskiego ślub. W Turcji nadano jej imię Hürrem, co oznacza „pogodna, kwitnąca”.

Jej postać została spopularyzowana przez poetów, pieśniarzy, operetkę, a ostatnio także serial telewizyjny.

 

Norbert Glanzberg

W zupełnie innym środowisku i epoce, ale w tym samym mieście przyszedł na świat Natan Glanzer, syn drobnego żydowskiego kupca, znany potem jako kompozytor jednego z najbardziej rozpoznawalnych przebojów Edith Piaf. Kiedy chłopiec był maleńki, rodzina wyemigrowała do Niemiec, gdzie Glanzberg ukończył konserwatorium. Wobec nasilających się w nazistowskich Niemczech nastrojów antysemickich w latach 30. XX w. przeniósł się do Paryża. Współpracował z wieloma francuskimi gwiazdami – oprócz Edith Piaf (plotka głosi, że był także jej kochankiem) z Yvesem Montandem, Mireille Mathieu, był kompozytorem muzyki filmowej. Do końca aktywny zawodowo, zmarł w 2001 r. w wieku 91 lat.

 

 

 

źródła

http://historia.focus.pl/swiat/sultanka-roksolana-najpotezniejsza-kobieta-imperium-osmanskiego-1120

http://historia.focus.pl/swiat/edith-piaf-nimfomanka-o-glosie-bogini-1453

https://pl.wikipedia.org/wiki/Norbert_Glanzberg

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest