Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 650-letniej obecności Ormian w Polsce telewizja Rzeszów przygotowała materiał na temat lwowskich Ormian. Warto obejrzeć i potraktować reportaż jako zachętę do dowiedzenia się czegoś więcej.

Data jubileuszu jest bardzo umowna, bo odnosi się do jednego z przywilejów, wydanego Ormianom, kiedy ci nie tylko od dawna byli obecni na naszych ziemiach, ale stworzyli prężną i liczącą się grupę, która o takie przywileje mogła zabiegać.

 

Po emisji materiału dostałam pytanie o ormiańskie korzenie Ignacego Łukasiewicza, o którym wspominam w reportażu. Jest to informacja powszechna i dostępna zarówno w źródłach drukowaych, jak i w niezliczonych miejscach internecie, w tym na stronie wiki.ormianie.pl – wolnej encyklopedii Ormian w Polsce. Informację tę podają m. in. Muzeum Historii Polski (link) czy kresowe czasopismo Cracovia Leopolis. Z ormiańskiej rodziny Łukasiewiczów wywodziło się sporo osób zasłużonych dla tej społeczności.

O ile jednak o przodkach naftowego przedsiębiorcy wiadomo bardzo mało, w jego biografiach informacja o ormiańskim pochodzeniu, jako niepewna jest pomijana lub podawana z przymiotnikiem „prawdopodobnie”.

 

 

Link do materiału:

https://rzeszow.tvp.pl/29845858/ormianski-slad

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send