fbpx

Reportaż o Ormianach

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 650-letniej obecności Ormian w Polsce telewizja Rzeszów przygotowała materiał na temat lwowskich Ormian. Warto obejrzeć i potraktować reportaż jako zachętę do dowiedzenia się czegoś więcej.

Data jubileuszu jest bardzo umowna, bo odnosi się do jednego z przywilejów, wydanego Ormianom, kiedy ci nie tylko od dawna byli obecni na naszych ziemiach, ale stworzyli prężną i liczącą się grupę, która o takie przywileje mogła zabiegać.

 

Po emisji materiału dostałam pytanie o ormiańskie korzenie Ignacego Łukasiewicza, o którym wspominam w reportażu. Jest to informacja powszechna i dostępna zarówno w źródłach drukowaych, jak i w niezliczonych miejscach internecie, w tym na stronie wiki.ormianie.pl – wolnej encyklopedii Ormian w Polsce. Informację tę podają m. in. Muzeum Historii Polski (link) czy kresowe czasopismo Cracovia Leopolis. Z ormiańskiej rodziny Łukasiewiczów wywodziło się sporo osób zasłużonych dla tej społeczności.

O ile jednak o przodkach naftowego przedsiębiorcy wiadomo bardzo mało, w jego biografiach informacja o ormiańskim pochodzeniu, jako niepewna jest pomijana lub podawana z przymiotnikiem „prawdopodobnie”.

 

 

Link do materiału:

https://rzeszow.tvp.pl/29845858/ormianski-slad

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest