fbpx
lwów wycieczki lwów przewodnik po lwowie

Zakręcony Lwów #29: Chatka z bajki

Już dawno chciałam Wam pokazać jeden z uroczych zakątków Lwowa, do którego w dodatku ciężko trafić (przez zamkniętą bramę kamienicy). Okolica też nie jest specjalnie uczęszczana przez turystów, a warto, bo blisko centrum, malownicze położenie i piękna architektura. No, może nazwa nie bardzo – Kalecza Góra. Podobno w danych czasach był tu przytułek dla miejskich kalek. te czasy jednak dawno odeszły w zapomnienie, a w XIX i na pocz. XX w. w willach i kamienicach w tej okolicy mieszkali sławni i bogaci – między innymi Maryla Wolska ze swoim mężem Wacławem.

Udajemy się na ul. Hlibowa (d. Chmielowskiego). Pod nr 15 znajduje się kamienica z kon. XIX w., przypominająca barokowy pałacyk. Zaraz za bramą kryje się nie byle jaki skarb – zachowały się tu polichromie ścienne, kiedyś powszechne we Lwowie, niestety po wojnie równie powszechnie niszczone i zamalowywane. Na klatce zachowała się też stara umywalka – większość z nich znikła w ostatnich latach, były chodliwym towarem w antykwariatach;

Jeśli wejdziemy na podwórko, czeka na nas jeszcze jedna niespodzianka – stoi tam niewielka chatka z kamienia, jakby żywcem wyjęta z baśni braci Grimm. To dawna stajnia, dziś przekształcona na biuro. Kiedyś mieściło się tu studio fotograficzne.

Udało mi się wejść kiedyś do środka przypadkiem – po prostu przechodziłam i trafiłam za otwarte drzwi. Niestety, nie miałam ze sobą aparatu, a mój ówczesny telefon nie robił najlepszych zdjęć, ale ciągle mam nadzieję, że uda i się jeszcze kiedyś tam zajrzeć!

/zdjęcia pochodzą z 2016 r.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest