Niedawno dzięki wsparciu jakiejś fundacji, której nazy niestety nie pamiętam, wyremontowano klatkę schodową w domu przy ul. K. Lewickiego 10. Dom pochodzi z końca XIX w. i na pozór nie przedstawia sobą nic szczególnego.

Lwów 2016. Ul. K. Lewickiego 10

Spróbujmy jednak zajrzeć do środka:

Lwów 2016. Ul. K. Lewickiego 10

Drzwi pod schodami mogą prowadzić do dawnej stróżówki?

Lwów 2016. Ul. K. Lewickiego 10

Nad wejściem widnieje dawny numer konskrypcyjny – unikalny numer nieruchomości oraz dzielnica wyrażona w formacie 1/4. Czwórka oznacza IV Dzielnicę Lwowa, czyli Łyczaków.

Lwów 2016. Ul. K. Lewickiego 10

Po restauracji doskonale prezentują się stare, drewniane schody i parkiety.

Lwów 2016. Ul. K. Lewickiego 10

Lwów 2016. Ul. K. Lewickiego 10

Odczyszczono także pieczołowicie pierwotne polichromie na ścianach i suficie, które pokryły poźniej nowsze malowidła, a po wojnie warstwy wapna i farby. Czasem konserwatorzy ratują skrawki tego, co się zachowało – tu na odwrót, mieli najwyraźniej dylemat, co zrobić z późniejszą, secesyjną dekoracją, bo zachowały się dwie warstwy polihcromii. W kilku miejscach pozostawiono fragmenty secesyjnych malowideł.

Lwów 2016. Ul. K. Lewickiego 10

Lwów 2016. Ul. K. Lewickiego 10

Ciężko uwierzyć, ale na przełomie XIX i XX w. tak wyglądała każda, dziś zakurzona, zaniedbana, zachlapana wapnem, poobijana i zasikana przez bezdomnych lwowska klatka schodowa.

Przed i po:

Lwów 2016. Ul. K. Lewickiego 10

Niestety, nie pomyślano o tym, żeby to cudeńko udostępnić zainteresowanym architekturą czy przeszłością Lwowa – drzwi są zamykane na domofon. Jedyne wyjście, żeby się dostać do środk, to czekać, aż ktoś będzie wchodził lub dzwonić (na parterze działają firmy, być może wpuszczą).

Wszystkie zdjęcia w dużym rozmiarze: 

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

 

dodaj do notanika

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek

Cześć Kasiu, oglądając Twoje zdjęcia Lwowa odnoszę wrażenie, że w klatkach schodowych, przejściach pomiędzy budynkami, kafejkach, na cmentarzach jest ukryty magiczny Lwów, m.in taki który został opisany w książce Marka Krajewskiego pt. „Głowa minotaura”. Może kiedyś uda mi się odkryć miejsca, które opisał w książce. Pozdrawiam Jacek

Ja co do tego nie mam watpliwosci! A Krajewski odtworzył przedwojenny Lwów bardzo wiernie, z jego książkami można chodzić i zwiedzać.

otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send