Znikła polska pamiątka we Lwowie

Ponieważ sprawa okazała się nie taka prosta, jak wyglądała na początku, zdecydowałam na usunięcie tekstu do wyjaśnienia.

0 0 votes
Ocena artykułu
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

poszła do konserwacji?

205 pułk artylerii polowej MOAO [Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej]
JM

Gwoli uzupełnienia: tablicę odsłonięto w 1936 r., obok niej powinien być jeszcze Krzyż MOAO, oczywiście – o ile się zachował.

Nikomu ta tablica nie była potrzebna. Miała przypominać Ukraińcom przegraną próbę utworzenia niepodległego państwa ukraińskiego czy przypominać Polakom w imperialistyczne zapędy naszych przodków?.

Ale to jest fragment historii. Gdyby we Wrocławiu skuli z jakiejś kamienicy przedwojenny napis dotyczący np. Bismarcka to by było barbarzyństwo. A ta sytuacja dodatkowo boli, bo jesteśmy Polakami.

Tablica odnosiła się do najazdu bolszewickiego z lipca 1920 r. Obrona przed agresją rosyjską to „polskie zapędy imperialistyczne”? Jeśli tak, to walka z separatystami donieckimi wspieranymi przez Rosjan to ukraińskie zapędy imperialistyczne!

Akurat zapędy imperialistyczne to wykazali Ukraińcy zajmując Lwów, gdzie większość mieszkańców stanowili Polacy. Wcześniej jeszcze wyciągali łapska po Chełmszczyznę, również zamieszkaną w większości przez Polaków.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest