fbpx
lwow.info

7 najpiękniejszych świątyń Lwowa

Gdzie powinni skierować swoje kroki miłośnicy sztuki sakralnej, lub po prostu ci, którzy lubią cieszyć oko przepychem barokowych kościołów lub odpoczywać w półmroku i wdychać zapach kadzidła? Nasze propozycje – nie przegapcie!

Katedra Ormiańska

Lwów. Katedra ormiańska. 2005

Świątynia powstawała w trzech etapach – prezbiterium pochodzi z XIV w., nawa z XVII, przedsionek z pocz. XX w. Wystrój wnętrza w stylu nawiązującym do średniowiecza i sztuki ormiańskiej zawdzięcza dwóm artystom – Józefowi Mehofferowi, który jest autorem secesyjnych mozaik w prezbiterium i Janu Henrykowi Rosenowi, który malował świątynię w latach 20-stych XX w., jeszcze zanim jego nazwisko zasłynęło w Watykanie i Stanach Zjednoczonych.

Katedra jest czynna cały dzień (od ok. 8.00-20.00), wstęp 1 hr, fotografowanie 3 hr.

Więcej przeczytasz tutaj.

mapa

Katedra Łacińska

katedra łacińska Lwów

Gotyckie mury kościoła powstawały w l. 1360-1480, świątynia nie została ukończona – brakuje drugiej wieży. Wystrój wnętrza jest mieszanką wielu stylów, w której przeważa barok (nawa główna, ołtarze) oraz neogotyku (prezbiterium). Do świątyni przylega sześć kaplic, w tym najstarsza o cennym wystroju renesansowym z przełomu XVI i XVII w.

Katedra jest świątynią rzymskokatolicką, czynna od mszy porannej do wieczornej, wstęp 3 hr, fotografowanie bezpłatne (bez lampy).

mapa

Katedra św. Jura

katedra św. Jura we Lwowie

Świątynia powstała na wyniosłym wgórzu za miastem na miejscy pustelni bazyliańskiej w XVIII w. Jej twórcą jest jeden z najwybitniejszych architektów doby rokoka na naszych terenach, Bernard Meretyn. Fasadę zdobią genialne posągi dłuta Johanna Pinsla, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy europejskich swojej epoki. Wnętrze jest zlatynizowane, przypomina kościelne, choć tej funkcji świątynia nigdy nie pełniła.

Katedra greckokatolicka jest czynna od porannej do wieczornej mszy, wejście bezpłatne, fotografowanie zabronione.

mapa

Kościół bernardynów

kościół bernardynów we Lwowie

Kościół powstał jako renesansowy w I poł. XVII w., jednak jego wnętrze przerobiono w stylu baroku na fali kontrreformacji. Na sklepieniu znaduje się monumentalne malowidło Apoteoza św. Franszka, namalowane przez jednego z braci zakonnych. To najbogatszy pod względem dekoracji kościół we Lwowie. Ołtarz w świątyni jest dwustronny, po jego drugiej stronie, w prezbiterium można odprawiać kameralne msze, tam też znajdują się pięknie rzeźbione XVII-w. ławy-stalle i sarkofag św. Jana z Dukli.

Kościół w tej chwili jest cerkwią greckokatolicką, należy do bernardynów. Poza nabożeństwami można jedynie zajrzeć przez kratę. Wstęp i zdjęcia – bezpłatnie.

mapa

Kościół dominikanów

kościół dominikanów we Lwowie

Kościół powstał w XVIII w. na miejscu starszego, dzięki fundacji Potockich. Jego projektantem był komendant twierdzy w Kamieńcu Podolskim, inżynier wojskowy, Jan de Witte. Barokowy kościół ma rokokowe wnętrze ozdobione figurami świętych dłuta mistrzów lwowskiej szkoły rzeźby barokowej, oraz nietypową, elipsoidalną kopułę.

Kościół należy do parafii greckokatolickiej, jest czynny w ciągu dnia. Wejście bezpłatne, fotografowanie – co łaska.

Więcej przeczytasz tutaj.

mapa

Cerkiew Wołoska

cerkiew wołoska Lwów

Cerkiew, oraz przylegająca do niej kaplica są dziełęm renesansowych mistrzów. Świątynię wznosił w początkach XVII w. Włoch o przydomku Paweł Rzymianin. Wnętrze nie jest jednolite stylowo, łączy renesansową bryłę (ozdobiona kasetonami kopuła) z barokowymm ikonostasem i modernistycznymi witrażami.

Cerkiw należy do prawosławnych, jest czynna wyłącznie w czasie nabożeństw. W ciągu dnia czasem uda się zajrzeć przez kaplicę. Wstęp i fotografowanie bezpłatne.

mapa

Kościół św. Marii Magdaleny

kościół św. Marii Magdaleny Lwów

Najstarsza część kościoła jest renesansowa, nawa i fasada dobudowana w okresie baroku. W środku zachował się nietypowy ołtarz w formie płaskorzeźby na ścianach absydy. Przed nim znajduje się drugi, XIX-w., w formie dwóch aniołów trzymających koronę. Kościół może się także poszczycić największymi we Lwowie organami.

W świątyni działa Sala Organowa oraz parafia rzymskokatolicka. Otwarte tylko na nabożeństwa i koncerty. Wstęp (poza koncertami) i fotografowanie bezpłatne.

mapa

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lubbez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

„Gotyckie mury kościoła powstawały w l. 1360-1480, świątynia nie została ukończona – brakuje drugiej wieży.” Zaplanowana i zbudowana została tylko jedna wieża katedry łacińskiej we Lwowie – ta która jest przykryta barokowym ( rokokowym ) hełmem , druga nie była planowana . Tak , jak została zaplanowana – została też zbudowana przybudówka do katedry łacińskiej , przypominająca niedokończoną wieżę . Czyli katedra łacińska we Lwowie jest całkowicie ukończona , a jej pierwotna gotycka forma z jedną wieżą została zmieniona w wyniku późniejszych renesansowych , barokowych i późniejszych przebudów .

Wielka prośba na Wielk
anoc!!!!

Niech będzie Pochwalony JEZUS
CHRYSTUS.

Bracia zwracam się z prośbą o
możliwość poznania nas z braćmi POLAKAMI ze Lwowa.

Jesteśmy w wieku 65 lat i w tym roku
20 października obchodzimy 43 rocznicę małżeństwa. Chętnie
zaprosilibyśmy braci POLAKÓW mieszkających we LWOWIE, do naszego
Pensjonatu, lub do dacii nad Jeziorem Lipie, na wypoczynek. Zależy
nam poznać rodziny, których zarobki,

czy emerytury, nie rozpieszczają te
rodziny, a chętnie odwiedziły by POLSKĘ.

Chętnie pojechalibyśmy do Lwowa, do
tego miasta, do którego czujemy sentyment, ale na razie boimy się
wojny i istniejącego chuligaństwa wobec nas POLAKÓW.

Proszę o dostarczenia kopi tej odezwy,
do ludzi POLAKÓW ZE LWOWA, w naszym i trochę młodszym wieku do
rąk, by się z nami skontaktowali.

Naszym marzeniem jest zwiedzić miasto
LWÓW i TARNOPOL, lecz na razie wolimy uniknąć tych pragnień i
poczekać na bardziej bezpieczne czasy.

Z okazji zbliżających się Świąt
Wielkiej Nocy, aby te Święta były wzorem duchowego wzbogacenia i
umocnienia dającego radość, pokój i nadzieję wszelkiej
pomyślności z serca życzy

60janmaria@gmail.com

W 2017 roku wreszcie dotarłem do kościoła Karmelitów górującego od strony wschodniej nad starym miastem. Momentalnie zaliczyłem tę świątynię do jednej z najciekawszych i nastrojowych wnętrz. Wystrój, freski przykuwają i nastrajają do refleksji i zadumy!

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest