fbpx

7 najpiękniejszych świeckich wnętrz we Lwowie

Gdzie skierować swoje kroki, kiedy znudziło się nam już zwiedzanie kościołów? We wnętrzach lwowskich gmachów czekają na Was prawdziwe perełki…

Zapraszamy do głosowania na facebooku.

Opera

Budynek teatru miejskiego został wybudowany ze składek społeczeństwa w l. 1897-1900, autorem projektu był Zygmunt Gorgolewski. Obecnie służy jako teatr opery. Wnętrze, w wykańczaniu którego brał udział zespół najwybitniejszych artystów lwowskich przełomu XIX i XX w. urządzono w stylu neobarokowym, z wykorzystaniem ponad dwudziestu gatunków marmuru, obfitych złoceń, wielu rzeźb i obrazów. Do naszych czasów nie dotrwała większość elementów nawiązujących do historii polskiego teatru i literatury.

Prospekt Swobody 28, wstęp: zwiedzanie codziennie oprócz poniedziałków między próbami (ok. 14-15), bilet 10 hr.

Galicyjska Kasa Oszczędności

Instytucja bankowa, która działała na zasadach niekomercyjnych – zarobione pieniądze przeznaczane były na utrzymanie budynku i personelu, nadwyżka natomiast szła na cele charytatywne. Pod koniec XIX w. ta potężna instytucja zamówiłą projekt swojej siedziby u jednego z najwybitniejszych architektów Lwowa II poł. XIX w. – Juliana Zachariewicza. Był on także projektantem wnętrza. Budynek powstał w 1891 r. Najciekawsze są sale operacji kasowych na parterze, klatka schodowa wyłożona sztucznym marmurem i zdobiona witrażami, sala posiedzeń na piętrze wykończona dębową boazerią oraz tapetami imitującymi tłoczoną skórę. Obecnie w budynku mieści się muzeum przemysłu artystycznego.

Prospekt Swobody 15, wstęp: bilet 10 hr., nieczynne w poniedziałki.

Kasyno Szlacheckie

Budynek wzniesiony w 1898 r. przez wiedeńskie biuro architektoniczne Fellner&Helmer w stylu neobarokowym. Od czasów radzieckich służy jako Dom Uczonych, organizowane są tu różne uroczystości, bale. We wnętrzach kręcono sceny do radzieckiej wersji „Trzech muszkieterów”. Zachowały się oryginalne kręcone, dębowe schody, sala teatralna, fontanna na szampana.

Ul. Listopadowego Czynu, wstęp: 10 hr (pytać stróża);

Ukraińskie Towarzystwo Muzyczne

Budynek powstał w l. 1912-16. Obecnie mieści szkołę muzyczną. W środku dwie sale koncertowe ozdobione wg projektu M. Sosenki (polichromie, witraże) w stylu secesji z elementami zaczerpniętymi z ukraińskiej sztuki ludowej – stylu huculskiego.

Pl. Szaszkiewicza. Wstęp: szkoła pracuje w godz. 9.00-21.00. O pozwolneie na wejście trzeba prosić portiera (zazwyczaj nie ma z tym problemu).

Politechnika

Gmach zaprojektowany w stylu neorenesansu w l. 70-tych XIX w. przez Juliana Zachariewicza dla Politechniki Lwowskiej (później rektora tejże uczelni). Wewnątrz ciekawa klatka schodowa oraz piękna aula (I piętro) z malowidłami wg szkiców Jana Matejki.

Ul. S. Bandery, wstęp: teoretycznie uczelnia jest niedostępna dla osób z zewnątrz, wejście tylko z legitymacją studencką. W praktyce małe grupki podczas przerwy w zajęciach nie rzucają się w oczy ochronie (pod warunkiem, że nie robią zdjęć, na co potrzebne jest pozwolenie rektora). W dzień wolny od zajęć można podejść i poprosić ochronę o pozwolenie na wejście, co zazwyczaj się udaje, ale na krótko i tylko na klatkę schodową. Na terenie gmachu działa także muzeum, do którego powinni puszczać.

Biblioteka Uniwersytetu

Gmach biblioteki wzniesiono w 1905 r. na wzór biblioteki w Grazu. Ściany czytelni zdobią secesyjne malowidła J. Makarewicza przedstawiające a alegoryczny sposób cztery wydziały, istniejące na dawnych uniwersytetach – teologiczny, filozoficzny, prawa i medycyny.

Ul. Drahomanowa; wstęp niestety tylko z kartą czytelnika (chyba, że wmieszamy się w tłum). Czytelnia znajduje się na 1. piętrze.

Pałac Potockich

Pałac wzniesiony w l. 1889-90 wg przerobionego projektu francuskiego architekta, przyjaciela hrabiego Potockiego. Zarówno bryła, jak i wnętrza neobarokowe. Po wojnie w gmachu mieścił się pałac ślubów, obecnie właścicielem budynku jest Lwowska Galeria Obrazów. Dzięki temu, że wnętrza są wykorzystywane w celach reprezentacyjnych przez prezydenta Ukrainy, obiekt został odrestaurowany. Najciekawsze pomieszczenia znajdują się na parterze.

ul. Kopernika; wstęp: udostępniony do zwiedzania;

 

 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest