Jestem pewna, że gdybym zapytała o Waszą ulubiona ulicę we Lwowie, wiele osób wskazałoby na ulicę Ormiańską. Może dlatego, że zachowała w dużej mierze swój dawny charakter, kiedy jeszcze była sercem kupieckiej dzielnicy ormiańskiej? Zazwyczaj na Ormiańskiej jest masa ludzi, a sama ulica jest zastawiona stolikami kawiarnianymi. Teraz, bezludna w czasie kwarantanny, pokazuje swoje piękno w całej krasie.

Przyjrzyjmy się bramom do kamienic. Większość z nich do dawne szerokie, przysadziste bramy wjazdowe na posesje, w głębi których znajdowały się niegdyś składy i stajnie. Półokrągły łuk sugeruje, że brama powstała w czasach renesansu, możliwe że zaraz po wielkim pożarze Lwowa w 1527 r., kiedy do Lwowa dotarły pierwsze jaskółki tego stylu. Łuk spłaszczony prędzej należy już do epoki baroku, chociaż ta zasada może być czasem myląca i trzeba ją rozpatrywać tylko w kompleksie z innymi elementami budynku.

dodaj do notanika

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł OFMC

Ormiańską pamiętam z czasów, gdy na co dzień była pusta jak dzisiaj, tylko do tego jeszcze była potwornie zaniedbana. Akurat nigdy nie należała do moich ulubionych, choć klimat niewątpliwie ma, ale sam Zaułek Ormiański, a i owszem. Obowiązkowy punkt wycieczki, jeżeli byłem we Lwowie z kimś nowym. Wzruszające były te kwiatki kładzione przez wiernych pod zatrzaśniętą świątynią tuż za bramą. Za każdym razie świeże.

Paweł OFMC

„Za każdym razem świeże” – powinno być. Jakaś zaćma, wybaczcie :D
A skoro już piszę – z okazji jutrzejszego dnia Polonii i Polaków za Granicą – wszystkim Polakom we Lwowie: Trzymajcie się i bądźcie jednością!

otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send