fbpx
lwow.info

muzeum filmu „Cienie zapomnianych przodków”

W latach 60-tych Siergiej Paradżanow nakręcił kultowy film o Huculszczyźnie – „Cienie zapomnianych przodków”. Jest to autentyczna historia nieszczęśliwej miłości pochodzących ze zwaśnionych rodów Iwana i Mariczki, którą usłyszał od miejscowych wypoczywający w huculskiej Krzyworówni ukraiński pisarz Mychajło Kociubynski i w 1911 r. uwiecznił na kartach powieści o tym samym tytule. Na jej podstawie powstał film.

W filmie oprócz kilku profesjonalnych aktorów biorą udział sami Huculi, część z nich żyje do tej pory. Wykorzystano oryginalne sprzęty, istnieje grażda, która posłużyła w filmie, a obyczaje zostały odtworzone z najdrobniejszymi szczegółami. W jednym tylko miejscu Paradżanow pozwolił sobie na fantazję – w scenie ślubu nałożył narzeczonym jarzmo na szyję – takiego zwyczaju u hucułów nigdy nie było i do dziś mają to za złe reżyserowi.

W miejscowości Werchowyna (Żabie) zachowała się także chata, w której podczas zdjęć mieszkał reżyser. Obecnie znajduje się tu muzeum filmu „Cienie zapomnianych przodków”, w którym przewodniczka, mówiąca śpierwnym huculskim dialektem ciekawie opowiada o historii powstania filmu i huculskich zwyczajach. Dla turystów, którzy dysponują większą ilością czasu, możliwe jest zorganizowanie warsztatów kuchni huculskiej.

 

 

film (angielskie napisy):

http://www.youtube.com/watch?v=5GoXMSAMOyg

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest